Strona głównaChorobyGeloterapia (terapia humorem) osłabia rozdrażnienie pacjentów z demencją

Geloterapia (terapia humorem) osłabia rozdrażnienie pacjentów z demencją

Geloterapia, czyli leczenie wykorzystujące humor, jest tak samo skuteczna jak leki przeciwpsychotyczne w łagodzeniu nadmiernego pobudzenia pacjentów z demencją. Pozwala też uniknąć poważnych skutków ubocznych leków.
Geloterapia (terapia humorem) osłabia rozdrażnienie pacjentów z demencją [fot. giselaatje from Pixabay]
Psychiatrzy z University of New South Wales w Sydney badali wpływ terapii wykrzystującej humor na nastrój, pobudzenie, zaburzenia zachowania i zaangażowanie towarzyskie pacjentów z . Okazało się, że takie leczenie dało zarówno krótkotrwały, jak i utrzymujący się efekt łagodzenia poddenerwowania.

Geloteraię, czyi terapię śmiechem, od jakiegoś czasu wykorzystuje się w leczeniu różnych chorób czy wsparciu rehabilitacji u dzieci. Australijscy uczeni postanowili jednak stworzyć podobny program działania, który zastosowano u osób cierpiących na demencję.

W Australii przybywa pacjentów chorujących na demencję ze względu na starzenie się społeczeństwa. Statystyki pokazują, że na otępienie choruje około 6,5 procent osób powyżej 65 roku życia i 22 procent osób powyżej 85 roku życia.

Aż 70 do 80 procent pacjentów z demencją doświadcza częstego czy pobudzenia, co jest problemem zarówno dla nich samych, jak i dla ich opiekunów.
Wywołane wzburzeniem zachowanie obejmuje agresję fizyczną i werbalną, trudności ze ‘znalezieniem sobie miejsca', krzyk oraz uporczywe zachowania i pytania. To trudne dla personelu i ujawnia niezaspokojone potrzeby oraz ludzi starszych - mówią autorzy badań.
Dzięki stosowaniu terapii wykorzystującej humor zmniejszono nasilenie rozdrażnienia pacjentów o 20 proc., co stanowi poprawę porównywalną do tej uzyskiwanej dzięki stosowaniu leków przeciwpsychotycznych. „To pokazuje, że należy rozważyć terapię humorem przed zastosowaniem leków, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak skutków ubocznych tej pierwszej", mówią eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy