Strona głównaChorobyGen odpowiadający za raka piersi związany także z rakiem płuc

Gen odpowiadający za raka piersi związany także z rakiem płuc

Mutacje w genie BRCA, który jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka sutka, mogą również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc u palaczy.
Gen odpowiadający za raka piersi związany także z rakiem płuc [© petarg - Fotolia.com] Jak wynika z badań, około 25 proc. palaczy z mutacją genu BRCA2 zachoruje na raka płuc.

Mutacje BRCA znacznie zwiększają ryzyko , jajnika i . zaś powoduje wiele dolegliwości: od chorób serca po , rozedmę i nowotwór. Jednakże ze statystyk wynika, że zachorowanie na dla każdego pojedynczego palacza wynosi około 15 proc. Uczeni postanowili sprawdzić czy czynnik genetyczny miał wpływ na ryzyko zachorowania na raka.

Wyniki wskazują, że niektórzy palacze z mutacjami BRCA2 cechują się ogromnym prawdopodobieństwem raka płuc, mówią uczeni z Institute of Cancer Research w Wielkiej Brytanii.

W badaniach wzięło udział 11 tysięcy osób z rakiem płuc i około 16 tysięcy ludzi bez tego nowotworu. Wykazano, że defekt genu prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Jak wskazują uczeni, aż jeden na czterech palaczy ze wspomnianą wersją genu BRCA zachoruje na raka płuc.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Nature Genetics

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy