Strona głównaChorobyGen związany z demencją sprzyja poważnej formie COVID-19

Gen związany z demencją sprzyja poważnej formie COVID-19

Posiadanie wadliwego genu związanego z demencją podwaja ryzyko rozwoju ciężkiej formy COVID-19, wynika z nowych badań.
Gen związany z demencją sprzyja poważnej formie COVID-19 [fot. Mahmoud Ahmed from Pixabay]
Naukowcy z University of Exeter Medical School i University of Connecticut przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku (zawierającego liczne próbki biologiczne) i odkryli wysokie ryzyko ciężkiej infekcji wśród osób europejskiego pochodzenia, które mają dwie wadliwe kopie genu APOE (zwane e4e4). Statystyki pokazują, że jedna na 36 osób europejskiego pochodzenia ma dwie wadliwe kopie tego genu, a to nawet 14-krotnie zwiększa ryzyko choroby , a także ryzyko . Teraz zespół badawczy stwierdził, że wspomniane mutacje genowe podwajają ryzyko infekcji COVID-19 - nawet u osób, u których otępienie się nie rozwinęło.

Już wcześniej odkryto, że osoby z demencją są trzy razy bardziej narażone na ciężką formę COVID-19. Nowe testy wykazały, że odpowiedzialny za to może być składnik genetyczny: osoby z genotypem APOE e4e4 były dwukrotnie bardziej narażone na bardzo poważną formę COVID-19, w porównaniu do ludzi z powszechnie występującym genem APOE e3e3.

To istotne ustalenia, ponieważ można będzie określić, w jaki sposób ten wadliwy gen powoduje podatność na COVID-19, uważa dr Chia-Ling Kuo z University of Connecticut. „Może to prowadzić do nowych pomysłów na leczenie. Pokazuje też, że rosnące ryzyko chorób, które wydają się nieuniknione w związku ze starzeniem się, może w rzeczywistości wynikać ze specyficznych różnic biologicznych, a to może pomóc nam zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie pozostają aktywni do wieku 100 lat i więcej, a inni stają się niepełnosprawni i umierają po sześćdziesiątce", didaje dr Kuo.

O badaniach napisano w The Journals of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy