Strona głównaChorobyGenetyczne ryzyko udaru można osłabić zdrowym stylem życia

Genetyczne ryzyko udaru można osłabić zdrowym stylem życia

Osoby, które są genetycznie bardziej narażone na udar mózgu, mogą obniżyć jego ryzyko nawet o 43 proc. prowadząc styl życia zdrowy dla układu sercowo-naczyniowego.
Genetyczne ryzyko udaru można osłabić zdrowym stylem życia [© adimas - Fotolia.com]
Przez niemal trzy dekady monitorowano zdrowie prawie 12 tysięcy ludzi, którzy na początku badań byli w wieku 45-64 lata. Poziom zdrowia sercowo-naczyniowego oparto na siedmiu zaleceniach: American Heart Association's Life's Simple 7. Obejmują one: niepalenie papierosów, zdrowe odżywianie się, odpowiednią aktywność fizyczną, utrzymanie zdrowej wagi, kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu oraz optymalne obniżenie . Ryzyko udaru mózgu w ciągu życia obliczono na podstawie tak zwanej poligenicznej oceny, a osoby, które cechowały się większym nasileniem genetycznych czynników ryzyka powiązanych z prawdopodobieństwem udaru, odznaczały się wyższym zagrożeniem.

- Potwierdziliśmy, że modyfikowanie czynników ryzyka związanych ze , takich jak kontrolowanie ciśnienia krwi, może zrównoważyć genetyczne ryzyko udaru. Możemy wykorzystać informacje genetyczne, aby określić, kto jest bardziej zagrożony i zachęcić takie osoby do zastosowania zdrowego stylu życia sercowo-naczyniowego, czyli przestrzegania AHA's Life's Simple 7, żeby zmniejszyły to ryzyko i żyły dłużej oraz zdrowiej - mówi dr Myriam Fornage z Uniwersytetu Teksasu.

W samych Stanach Zjednoczonych co roku prawie 800 tysięcy ludzi doświadcza . To oznacza, że ktoś doznaje go co 40 sekund, co 3,5 minuty ktoś umiera z jego powodu. U ponad połowy osób po udarze, które zapadły na tę dolegliwość w wieku powyżej 65 lat, stanowił on główną przyczyną długotrwałej poważnej niepełnosprawności. Jednak występuje on również u ludzi młodszych - w 2014 roku 38 proc. osób hospitalizowanych z powodu udaru miało mniej niż 65 lat.

Osoby, które uzyskały najwyższe wyniki pod względem genetycznego ryzyka udaru i najniższe pod względem zdrowia układu krążenia, cechowały się najwyższym ryzykiem tego zdarzenia w ciągu życia - wyniosło 25 proc. Niezależnie od poziomu genetycznego ryzyka udaru, ci, którzy dbali o zdrowie układu krążenia, obniżyli to prawdopodobieństwo o 30 do 45 proc., czyli zyskiwali średnio sześć kolejnych lat życia bez udaru.

Jak obliczono, ludzie najsłabiej stosujący Life's Simple 7 mieli najwięcej udarów mózgu (56,8 proc.), tymczasem osoby najściślej przestrzegające tych zaleceń miały 6,2 proc. wszystkich udarów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy