Strona głównaChorobyGlobalny program kontroli ciśnienia mógłby uratować miliony istnień

Globalny program kontroli ciśnienia mógłby uratować miliony istnień

Poprawa dostępu do kontroli i leczenia ciśnienia krwi jest kluczem do ratowania życia, zwłaszcza w słabo rozwiniętych krajach, mówią amerykańscy eksperci.
Globalny program kontroli ciśnienia mógłby uratować miliony istnień [© Sherry Young - Fotolia.com] Ze statystyk wynika, że leczenie zaledwie połowy ludzi z niekontrolowanym nadciśnieniem w ciągu dekady mogłoby zapobiec 10 milionom i na całym świecie.

Większość osób z niekontrolowanym żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie i mają oni ograniczony dostęp do diagnozowania, leczenia oraz szeroko pojętej opieki zdrowotnej, mówią autorzy artykułu opublikowanego w czasopiśmie The Lancet.

Eksperci z amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom oraz Pan American Health Organization (PAHO) wdrażają program Global Standardised Hypertension Treatment Project, który ma zapobiec tak dużej ilości przedwczesnych śmierci z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi.

- i udar mózgu są cichymi zabójcami na masową skalę. Problemy układu krążenia zabijają więcej ludzi na całym świecie, niż wszystkie choroby zakaźne razem wzięte - mówi dr Tom Frieden, współautor artykułu. - Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób układu krążenia i nie chodzi o to, czy jego leczenie powinno być podejmowane w skali globalnej, ale jak szybko można wdrożyć skuteczne programy z nim walczące - dodaje dr Frieden.

Każdego roku nadciśnienie zabija 9,4 milionów ludzi na całym świecie. To taka sama liczba, jak ilość zgonów w powodu wszystkich chorób zakaźnych.
Według ekspertów nadciśnienie stanowi główną przyczynę zawału serca i udaru mózgu, które z kolei są pierwszym powodem zgonów na świecie.

Mimo że zbyt wysokie ciśnienie krwi jest chyba najprostszą przewlekłą chorobą niezakaźną do leczenia, spośród 1 miliarda ludzi na całym świecie z nadciśnieniem tylko 13 procent kontroluje swój stan. Tymczasem, zdaniem autorów artykułu, leczenie choroby mogłoby być stosunkowo niedrogie, nawet dla ludzi w krajach o niskich i średnich dochodach.

Nowy program opiera się na czterech zasadach:

  • opracowaniu standardowych strategii leczenia;
  • uznaniu, że wszyscy członkowie zespołu opieki zdrowotnej odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi;
  • eliminacji barier finansowych dla pacjentów i ułatwianiu ponawiania recept;
  • monitoringu poziomu ciśnienia krwi

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy