Strona głównaChorobyGniew i intensywny wysiłek mogą sprzyjać udarom

Gniew i intensywny wysiłek mogą sprzyjać udarom

Irlandczycy odkryli, że jedna na jedenaście osób, które doświadczyły udaru, zmagała się ze złością lub zdenerwowaniem w ciągu godziny poprzedzającej to udar. Jeden na dwudziestu pacjentów zaś wykonywał w takim okresie znaczący wysiłek fizyczny.
Gniew i intensywny wysiłek mogą sprzyjać udarom [fot. Tumisu from Pixabay] Wspomniane czynniki udaru zidentyfikowano analizując kilkanaście tysięcy przypadków ostrego udaru u pacjentów z 32 krajów.
Udar jest jedną z głównych przyczyn śmierci lub niepełnosprawności na całym świecie. Globalnie każdego roku odnotowuje się ponad 13,7 miliona nowych jego diagnoz. Szacuje się też, że jedna na cztery osoby w wieku powyżej 25 lat dozna w swoim życiu.

- Zapobieganie udarom jest priorytetem dla lekarzy, ale mimo postępów trudno jest przewidzieć, kiedy wystąpi takie zdarzenie. Wiele badań koncentrowało się na średnio- i długoterminowych czynnikach, takich jak , otyłość czy palenie . My mieliśmy na celu przyjrzenie się bezpośrednim zjawiskom, które mogą działać jako wyzwalacze udaru - mówi prof. Andrew Smyth z National University of Ireland Galway.

W badaniu przeanalizowano dane medyczne i sytuacje, w jakich znajdowali się pacjenci po udarze niedokrwiennym - najczęstszym typie udaru, który ma miejscy, gdy skrzep krwi blokuje lub zwęża tętnicę prowadzącą do mózgu. Podobne czynniki oceniono u tych, którzy przeszli udar krwotoczny, czyli taki, który występuje rzadziej i wiąże się z krwawieniem w obrębie tkanki mózgu.
Przyjrzeliśmy się dwóm oddzielnym „wyzwalaczom". Nasze badania pokazały, że gniew lub rozstrój emocjonalny wiązał się z około 30-procentowym wzrostem ryzyka udaru w ciągu godziny po epizodzie. Prawdopodobieństwo to było wyższe, jeśli pacjent nie miał za sobą historii objawów depresji. Zagrożenie było również większe w przypadku osób z niższym wykształceniem.
- Odkryliśmy również, że ciężki wysiłek fizyczny wiązał się z około 60 proc. wzrostem ryzyka krwotoku śródmózgowego w ciągu godziny po takiej intensywnej aktywności. Większy wzrost odnotowano u kobiet, a niższe ryzyko u osób obojga płci z prawidłowym - mówi prof. Smyth.

- Nasze przesłanie jest skierowane do ludzi w każdym wieku, aby dbali o dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Równocześnie ważne jest, aby niektórzy ludzie unikali ciężkiego wysiłku fizycznego, szczególnie jeśli są obarczeni wysokim zagrożeniem , chociaż prowadzą zdrowy tryb życia polegający na regularnych ćwiczeniach - mówi dr Michelle Canavan, współautorka badań.

Według autorów, jednym z najlepszych sposobów zapobiegania udarowi jest prowadzenie zdrowego stylu życia, leczenie nadciśnienia i niepalenie papierosów. Okazuje się też, że epizod złości czy zdenerwowania lub ciężkiego wysiłku fizycznego niezależnie zwiększa krótkoterminowe ryzyko takiego zdarzenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy