Strona głównaChorobyGoogle ułatwia tym, którzy wyszukują słowo „depresja” ocenić, czy potrzebują pomocy

Google ułatwia tym, którzy wyszukują słowo „depresja” ocenić, czy potrzebują pomocy

Ci, którzy wyszukują w swoich smartfonach słowa „depresja" lub „kliniczna depresja" w angielskiej wersji, natychmiast znajdą możliwość sprawdzenia czy potrzebują profesjonalnej pomocy. Google udostępnia wykorzystywany przez lekarzy krótki test, który ułatwia ocenę poziomu objawów depresji.
Google ułatwia tym, którzy wyszukują słowo „depresja” ocenić, czy potrzebują pomocy [Fot. carlacastagno - Fotolia.com] Ludzie szukający online informacji o , uzyskają bezpośredni dostęp do badania, które pozwala ocenić objawy depresyjne. Wspomniany test to PHQ-9 (Patient Health Questionnaire), czyli kwestionariusz dotyczący zdrowia pacjenta, stosowany w praktyce klinicznej do pomiaru i monitorowania stanu zdrowia psychicznego pacjentów. Google wskazuje, że test nie dostarcza unikalnej diagnozy, ale jest przydatnym narzędziem do oszacowania, na ile potrzebna jest pomoc specjalisty.

Dostęp do testu to efekt projektu i National Alliance on Mental Illness, prywatnej organizacji zajmującej się ochroną zdrowia psychicznego.

Główne pytanie testu brzmi: „Jak często w ciągu ostatnich dwóch tygodni odczuwałeś któryś z tych problemów?" Następnie na każdy z dziewięciu punktów wybiera się z odpoweidzi : „wcale", „kilka dni", „ponad połowę dni", „niemal codziennie". Punkty dotyczą m. in. odczuwania zmęczenia, problemów z lub przejadaniem się, poczucia zniechęcenia, kłopotów z , etc. Każdej odpowiedzi przypisana jest określona ilość punktów, których suma oznacza określony poziom występowania objawów depresji.

Jak czytamy na blogu Google, kliniczna depresja jest powszechną chorobą, jeden na pięcioro Amerykanów doświadczy jej epizodu co najmniej raz w ciągu swojego życia. Tymczasem, pomimo jej powszechności, jedynie około 50 proc. ludzi z depresją leczy tę chorobę. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) wskazują, że doświadczenie co najmniej jednego epizodu depresji oznacza zwiększenie o 50 proc. ryzyka pojawienia się kolejnego ataku choroby.

Test znajdziesz tutaj:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy