Strona głównaChorobyGruźlica przyspiesza starzenie się komórek

Gruźlica przyspiesza starzenie się komórek

Gruźlica to poważna choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Mycobacterium tuberculosis. Atakuje ona głównie płuca, ale również inne narządy są zagrożone.
Gruźlica przyspiesza starzenie się komórek [fot. By Hellerhoff - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons]
Zakażenie bakteriami gruźlicy dotyczyło 1,7 miliarda ludzi - około 23 proc. światowej populacji. W samych Stanach Zjednoczonych w 2020 roku odnotowano ponad 7 tysięcy przypadków , a u 13 milionów infekcja wspomnianymi bakteriami była utajona.

Nawet po udanym leczeniu gruźlicy, osoby, które przeżyły chorobę, miały zwiększone ryzyko nawrotu infekcji i śmierci. Nowe badanie wykazało zaś, że komórki ludzi i zwierząt będących ozdrowieńcami z gruźlicy przedwcześnie starzały się o 12 do 14 lat.

- Możliwe, że to przedwczesne starzenie się komórek jest jednym z powodów, dla których osoby, które przeżyły gruźlicę, ciągle mają wysokie ryzyko - mówi dr Andrew DiNardo z Baylor College of Medicine.

Badacze przyjrzeli się zegarowi epigenetycznemu komórek. Epigenetyka zajmuje się tym, jak DNA ulega modyfikacjom w komórkach. Wraz z wiekiem zmienia się sposób zwinięcia DNA, a poważna oddziałuje na nie w tak, że przyspiesza przedwczesne .

Jak się okazało, gruźlica wywoływała zaburzenia regulacji epigenetycznej, co korelowało ze starzeniem się wywołanym stresem oksydacyjnym i miało związek z przedwczesnym starzeniem się komórek. Procesy te odkryto i u zwierząt (u świnek morskich), i u ludzi.

- Teraz, gdy znamy mechanizm, możemy zastosować kilka sposobów na spowolnienie i powstrzymanie przedwczesnego starzenia się epigenetycznego, które zachodzi w tych komórkach - powiedział mówi dr Cristian Coarfa, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy