Strona głównaChorobyGry interaktywne pomagają walczyć z demencją

Gry interaktywne pomagają walczyć z demencją

Ćwiczenia poznawczo-motoryczne pomagają w walce z chorobą Alzheimera i demencją. Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali platformę treningową, która ma wesprzeć pacjentów w walce o dłuższe samodzielne funkcjonowanie.
Gry interaktywne pomagają walczyć z demencją [fot. Dividat, https://dividat.com/en/]
Osoby dotknięte stopniowo tracą zdolność planowania, zapamiętywania i/lub odpowiedniego zachowania. Jednocześnie pogarszają się ich zdolności motoryczne. Ostatecznie chorzy nie są w stanie samodzielnie prowadzić i wymagają kompleksowej opieki.

Do tej pory nie znaleziono skutecznego leku na otępienie. Demencja, w tym choroba Alzheimera, pozostaje nieuleczalna. Jednak badanie kliniczne przeprowadzone w Belgii pokazało, że trening poznawczo-motoryczny poprawia zarówno , jak i fizyczne u pacjentów z rozwiniętą demencją. Dobre efekty dało granie w grę fitness, znaną jako „Exergame".

Testy pokazały, że osoby starsze, które jednocześnie ćwiczą zarówno ciało, jak i umysł, wykazują lepszą wydajność poznawczą i dzięki temu mogą uchronić się przed zaburzeniami poznawczymi. Takie skutki dotyczyły jednak osób zdrowych. Teraz postanowiono sprawdzić, czy zindywidualizowany program treningowy poprawi życie osób, które już doświadczyły upośledzenia fizycznego i poznawczego.

Opracowana platforma Dividat Senso składa się z ekranu z oprogramowaniem do gry oraz panelu podłogowego z czterema polami do pomiaru: kroków, przenoszenia ciężaru ciała i zdolności zachowania równowagi. Użytkownicy próbują wykonać sekwencję ruchów, co stanowi jednoczesny trening zarówno fizyczny, jak i poznawczy. Fakt, że jest to zabawna gra fitness, ułatwił motywowanie pacjentów do regularnych ćwiczeń.

W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób w średnim wieku 85 lat. Wszyscy zmagali się z ciężkimi objawami demencji. Połowa uczestników ćwiczyła z Dividat Senso15 minut trzy razy w tygodniu przez osiem tygodni, druga połowa zaś słuchała i oglądała wybrane przez siebie teledyski. Po ośmiotygodniowym programie treningowym oceniono sprawność fizyczną, poznawczą i umysłową wszystkich pacjentów.

Jak się okazało, trening z użyciem Dividat Senso poprawił zdolności poznawcze, takie jak: uwaga, koncentracja, i orientacja. - Poprzez ukierunkowaną zabawę więc będziemy w stanie nie tylko opóźnić, ale także osłabić objawy demencji - oceniają medycy.
Szczególnie uderzające było to, że w grupie kontrolnej objawy choroby dalej się nasiliły w okresie ośmiu tygodni, tymczasem wśród osób ćwiczących ze wspomnianą platformą odnotowano znaczną poprawę, podkreślają autorzy.

Tak ćwiczy się na platformie:






Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć