Strona głównaChorobyGrypa a przeziębienie - metody leczenia

Grypa a przeziębienie - metody leczenia

Kiedy objawami są dreszcze, łamanie w kościach, ból głowy czy silny katar, trudno jest stwierdzić, co tak naprawdę dolega - "zwykłe" przeziębienie czy grypa. Nie należy więc bagatelizować objawów tak często towarzyszących nam w okresie jesienno-zimowym. Nie wystarczy wtedy kupić kilka opakowań reklamowanych leków "usuwających wszystkie objawy grypy i przeziębienia" - koniecznie trzeba udać się do lekarza. Nieleczona grypa może nawet zabić.
Grypa a przeziębienie - metody leczenia [© senai aksoy - Fotolia.com] Grypa to ostra, bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego, spowodowana przez RNA wirusów z rodziny Orthomyxoviridae. W jednym rodzaju grupuje się wirusy typu A i B, drugi rodzaj stanowi wirus C. Grypa przeważnie występuje w porze jesiennej i wczesną zimą w postaci ognisk epidemii pandemii. Klinicznymi objawami choroby są: ból głowy, wysoka gorączka, nawet do 40 stopni C, bóle mięsni pleców i nóg, suchy kaszel, ogólne osłabienie, przy czym ten ostatni symptom trwać może nawet kilka tygodni. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową (kaszel, śluz z nosa, kontakt pośredni), a jego źródłem może być człowiek w każdym wieku. Zakażona osoba przyczynia się do rozprzestrzenienia wirusa już na 1-6 dni przed pojawieniem się objawów choroby, ten stan rzeczy może trwać nawet do tygodnia po ustąpieniu symptomów. Przy wdechu wirus może osiąść w jamie nosowo-gardłowej, tchawicy, bądź drzewie oskrzelowym. Najpierw zakażeniu, a następnie zniszczeniu ulega nabłonek migawkowy, jeśli nastąpi masywne zniszczenie nabłonka, jego odtworzenie trwa czasem nawet miesiąc. Podczas pierwszego i drugiego tygodnia choroby zdarzają się powikłania, najczęściej występują nadkażenia bakteryjne, co może prowadzić do zapalenia płuc.

Przeziębienie określa się inaczej - to zakażenie górnych dróg oddechowych, czyli wirusowe zapalenie błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywoływane jest przez ponad 200 wirusów. Proces chorobowy rozpoczyna się stopniowo dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem. Symptomy tu występujące to uczucie drapania w gardle i jego ból, a także bóle mięśni i stawów oraz nieżyt nosa i stan podgorączkowy, czasem pojawia się kaszel. Objawy ustępują w ciągu 2 do 7 dni. Czasem przy przeziębieniu również dochodzi do nadkażeń bakteryjnych oraz występuje zapalenie nosa, ucha środkowego, zatok, krtani, czy oskrzeli. Przyjmowanie przez pacjenta antybiotyków przy przeziębieniu jest chybionym przedsięwzięciem, antybiotyki przydatne są bowiem dopiero wówczas, gdy dojdzie do nadkażeń.

Dość często ludzie mylą grypę z przeziębieniem i odwrotnie. Jakkolwiek nieleczone przeziębienie może doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, zlekceważenie grypy jest niezwykle ryzykownym działaniem. Tymczasem wiele osób bagatelizuje symptomy grypy i nie podejmuje odpowiedniego leczenia, a przede wszystkim nie rezygnuje z aktywności zawodowej, pogarszając w ten sposób swój stan, przedłużając trwanie choroby i zarażając nią innych. Skutki grypy mogą być jednak bardzo groźne, pacjent naraża się wówczas na wiele powikłań zarówno w układzie oddechowym (zapalenie płuc i oskrzeli), jak również innych układach - zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśni, zapalenie mózgu.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy