Strona głównaChorobyGrzybica stóp chorobą cywilizacyjną

Grzybica stóp chorobą cywilizacyjną

Wśród schorzeń dermatologicznych stóp, najbardziej powszechna jest grzybica (tinea pedis), cierpi na nią 15- 30% dorosłej populacji. Czynników przyczyniających się do powstania choroby jest wiele, najłatwiej jest zarazić się w miejscach publicznych oraz w miejscach, w których jest ciepło i wilgotno. Infekcji sprzyjają też cukrzyca i zaburzenia krążenia obwodowego kończyn.
Grzybica stóp chorobą cywilizacyjną [© Christopher Corgiat - Fotolia.com] Mimo posiadania szeregu możliwości terapeutycznych, choroba ta w dalszym ciągu stanowi problem kliniczny. Nieskutecznie leczona może doprowadzić do zeszpecenia skóry, utraty paznokci oraz poważnych powikłań zdrowotnych. Staje się wtedy chorobą bardzo przewlekłą i uciążliwą, stanowiąc ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu.

Osoba zarażona grzybicą stóp może ją skutecznie wyleczyć tylko przez zastosowanie środka przeciwgrzybiczego. Wtedy aktywne substancje grzybobójcze niszczą komórki grzybicze. Samodzielne leczenie źle dobranymi środkami albo domowymi sposobami wydłuża o kilka tygodni lub miesięcy faktyczny okres kuracji. Jest to jeden z istotnych powodów chronicznych nawrotów choroby. Wyleczenie w opinii pacjenta, czyli zanik pierwszych objawów chorobowych, wcale nie jest równoznaczne z całkowitym wyleczeniem schorzenia.

Aby terapia była skuteczna, preparat musi mieć działanie grzybostatyczne, hamujące rozprzestrzenianie się zarodników, oraz przede wszystkim grzybobójcze, aby doszło do całkowitej eradykacji (wytępienia) grzyba. Większość maści i kremów przeciwgrzybiczych ma działanie jedynie grzybostatyczne, a skóra pozbywa się grzybicy dopiero po złuszczeniu. Ponieważ skóra stóp potrzebuje na regenerację około trzech tygodni, dlatego takie leki muszą być stosowane przez okres minimum od dwóch do czterech tygodni często i regularnie.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy