Strona głównaChorobyGrzyby zmniejszają ryzyko raka prostaty?

Grzyby zmniejszają ryzyko raka prostaty?

Japońscy uczeni odkryli, że jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka prostaty.
Grzyby zmniejszają ryzyko raka prostaty? [fot.  silviarita z Pixabay]
Sezon na grzyby trwa i teraz jest kolejny powód, by uprawiać ten „narodowy sport": naukowcy ustalili, że jedzenie grzybów możę osłabić prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu prostaty. Jakkolwiek ta relacja nie jest znacząca, udało się zidentyfikować konkretny produkt, który wykazuje taki właściwości.

Już kilka lat temu odkryto, że pewne związki znajdujące się w mogą mieć efekty przeciwnowotworowe, i przeciwcukrzycowe. Ustalono, że niektóre grzyby mogą sprzyjać spowolnieniu wzrostu guzów.

Według naukowców u niektórych uczestników badań ekstrakt z grzybów zmniejszył poziom antygenu gruczołu krokowego (PSA), głównego biomarkera , a także zintensyfikował odpowiedź immunologiczną organizmu na nowotór.

W trwających trzynaście lat testach wzięło udział pnad 36 tysięcy mężczyzn w wieku 40-79 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące ich diety, przebytych chorób, poziomu aktywności fizycznej, palenia , poziomach edukacji, ilości wypijanego , etc.

Jak obliczono, mężczyźni, którzy jedli grzyby rzadziej niż raz w tygodniu, mieli o 8 proc. wyższe ryzyko niż panowie mający w swoim jadłospisie grzyby raz lub dwa razy w tygodniu. Co więcej, uczestnicy jedzący grzyby trzy lub więcej razy na tydzień odznaczali się o 17 proc. niższym prawdopodobieństwem zacchorowania na wspomniany nowotwór. Samo w sobie jedzenie grzybów dało takie skutki ochronne, bez względu na obecność innych czynników.

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym rakiem u mężczyzn i czwartym najczęściej występującym rakiem w ogóle. W 2018 roku odnotowano 1,3 miliona nowych przypadków tej choroby.

O badaniach można przeczytać w International Journal of Cancer. Na podstawie: Eating mushrooms might reduce prostate cancer risk

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy