Strona głównaChorobyHodowanie nowych kości ułatwi regenerację po złamanach

Hodowanie nowych kości ułatwi regenerację po złamanach

Złamanie kości nie zawsze w pełni się goją, zwłaszcza po poważniejszych urazach np. w następstwie wypadku samochodowego. Jeżeli kość złamana jest w kilku miejscach, mogą pojawić się powikłania, ograniczenie przepływu krwi czy infekcja. Pacjenci narażeni są wówczas na długofalową utratę źródła dochodu albo niepełnosprawność.
Hodowanie nowych kości ułatwi regenerację po złamanach [© Barabas Attila - Fotolia.com] Zapotrzebowanie na regenerację kości jest więc spore. to druga po krwi najczęściej przeszczepiana tkanka w Europie, gdzie każdego roku wykonuje się około 1 miliona tego typu procedur. Wartość światowego rynku materiałów zastępujących kości szacuje się obecnie na 5 mld EUR, a jego roczny wzrost na 10%.

Hodowla na podłożu wcześniejszych badań

Zespół finansowanych ze środków UE naukowców opracował nowe połączenie komórek macierzystych i biomateriałów, z których powstaje nowa kość w miejscach, gdzie złamania się nie goją. W ramach projektu ORTHOUNION prowadzone będą teraz badania kliniczne w celu przetestowania terapii z udziałem pacjentów z różnych części Europy.

Zaplanowane badania kliniczne mają na celu dalsze przetestowanie metod wypracowanych w trakcie innego projektu naukowego finansowanego ze środków UE, REBORNE, który realizowany był w latach 2010–2015. W jego ramach naukowcy połączyli komórki macierzyste z biosubstytutem kości, dwufazowym fosforanem wapnia. Konkretnie ze szpiku kostnego pacjenta ekstrahowane są mezenchymalne (MSC) i następnie namnażane poza organizmem dawcy. Owe komórki tkanki łącznej potrafią różnicować się do postaci różnych typów komórek, w tym komórek kostnych. Pierwsze wyniki były obiecujące.

Podczas badań prowadzonych w ramach projektu ORTHOUNION porównana zostanie skuteczność materiału opracowanego przez partnerów projektu REBORNE z przeszczepem kości pobranej z miednicy w leczeniu złamań kości długich ramion i nóg. Przeszczep pacjenta jest obecnie najpowszechniej stosowaną terapią wad kości, ale ilość dostępnej tkanki jest wówczas ograniczona i mogą pojawić powikłania. Alternatywą są przeszczepy z banku tkanek, ale te wiążą się z kolei z ryzykiem infekcji lub odrzucenia przez układ odpornościowy.

W trakcie zakrojonych na dużą skalę badań porównawczych partnerzy projektu ORTHOUNION będą sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność nowego biomateriału w leczeniu skomplikowanych urazów. W pięcioletnich badaniach koordynowanych przez Universidad Autónoma de Madrid udział wezmą pacjenci z dwudziestu szpitali we Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Projekt, którego budżet wynosi 6 milionów EUR, w całości finansowany jest ze środków UE.

Prace te pozwolą rozwinąć wiedzę na temat komórek macierzystych i inżynierii tkanek w medycynie regeneracyjnej – dziedzinie innowacji medycznych, która daje pacjentom nadzieję na skuteczniejsze leczenie.

Więcej informacji:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy