Hormon otyłości wpływa na rozwój demencji

Osoby z dużym poziomem hormonu tłuszczu, tj. adiponektyny, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji lub choroby Alzheimera, wynika z nowych badań.
Adiponektyna produkowana przez komórki tłuszczowe pomaga regulować metabolizm organizmu, reagować na insulinę i zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Teraz naukowcy odkryli, że starsze kobiety z demencją miały wyższy poziom tego hormonu.

Zwiększone stężenie adiponektyny było związane z 60% wzrostem prawdopodobieństwa rozwoju demencji i nawet 90% większym ryzykiem choroby Alzheimera. Zależność najprawdopodobniej dotyczy także mężczyzn, ale ich małoliczebny udział w badaniu uniemożliwiał naukowe wnioski w tym zakresie.

W badaniu opublikowanym w Archives of Neurology wzięło udział 841 mężczyzn i kobiet. Spośród 541 uczestniczek u 159 rozwinęły się pewne formy demencji, w tym 125 przypadków choroby Alzheimera.

Chociaż adiponektyna jest hormonem produkowanym przez komórki tłuszczowe, niekoniecznie oznacza to, że jej poziom jest wyższy u ludzi, którzy mają nadwagę. Naukowcy odkryli, że ilość adiponektyny poziomy jest ujemnie skorelowana ze wskaźnikiem masy ciała: starsze kobiety z wyższym BMI miały niższe stężenie adiponektyny i niższe ryzyko demencji. W przypadku kobiet powyżej 60 lat niedowaga może oznaczać wyższe zagrożenie demencją. To jednak nie oznacza, że medycy polecają niekontrolowane zyskiwanie na wadze - to bowiem wiąże się z większym ryzykiem innych chorób - m. in. cukrzycy i chorób serca.

Adiponektyna ma udział w licznych procesach metabolicznych, m. in. na przemianę glukozy i kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach, a także pośrednio wpływa na wrażliwość na insulinę. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i zwiększające insulinowrażliwość.

Senior.pl

06-01-2012

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Nazwa: Hasło:

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

CZTERY + SIEDEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

ARTYKULY PROMOWANE

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE W DZIALE

NAJNOWSZE NA FORUM

WARTO ZOBACZYĆ

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy