Strona głównaChorobyI nadmiar alkoholu, i abstynencja sprzyjają demencji?

I nadmiar alkoholu, i abstynencja sprzyjają demencji?

Liczne badania dowiodły, że ci, którzy nadużywają alkoholu, częściej i szybciej zapadają na demencję. Okazuje się jednak, że i zupełne unikanie napojów wyskokowych może nie być dobrą startegią ochrony przed otępieniem.
I nadmiar alkoholu, i abstynencja sprzyjają demencji? [Fot. Gregory Lee - Fotolia.com]
W brytyjskim badaniu wzięło udział 9 tysięcy osób, które na początku trzydziestoletnich testów liczyły sobie od 35 do 55 lat. Okazało się, że osoby, które nie piły w ogóle alkoholu przez okres 10 lat lub więcej, odznaczały się o 50 proc. częstszym rozwojem w porównaniu do osób, które serwowaly sobie umiarkowane dawki alkoholu. Co od dawna oczywiste zaś, ludzie pijący zbyt dużo (czyli powyżej 14 jednostek alkoholu tygodniowo) również doświadczyły zwiększonego prawdopodobieństwa otępienia.

Wcześniejsze badania potwierdzają podobne zjawisko w odniesieniu do innych chorób. Ustalono, że całkowita abstynencja, jak i nadmierne ilości alkoholu oznaczają wyższe ryzyko , , czy cukrzycy w porównaniu do regularnego wypijania niewielkich dawek czegoś mocniejszego.

Jak podkreślają autorzy, ich wyniki nie oznaczają oczywiście, że unikanie alkoholu może wywoływać demencję, a dokładniej nie jest jasne, czy alkohol może mieć działanie ochronne - być może po prostu ludzie, którzy w ogóle unikają , mogą odznaczać się innymi czynnikami, które sprzyjają otępieniu. Ustalono np., że osoby te rzadziej mają wyższe wykształcenie i częściej mieszkają samotnie. Poza tym część ludzi, którzy przez lata nadużywali alkoholu, w wyniku różnych zdarzeń, np. chorób, całkowicie z niego rezygnują, ale efekty wcześniejszych zachowań stają się widoczne po jakimś czasie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na demencję choruje około 50 milionów ludzi. Za większość przypadków odpowiada choroba Alzheimera. Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności wśród osób starszych na całym świecie. Eksperci szacują, że liczba pacjentów zwiększy się do 82 million w 2030 roku i 152 milionów w 2050 - wszystko ze względu na starzenie się wielu społeczeństw.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy