Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona głównaChorobyII Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem

II Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem

Przez cały wrzesień będzie trwał II Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem. To akcja organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków".
Celem kampanii społecznej „Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków" jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu nieodwracalnych skutków bagatelizowania problemu niedosłuchu. Zdaniem wielu lekarzy laryngologów, protetyków słuchu, osób zawodowo zajmujących się tym tematem, istotny problem leży w "oczekiwaniu cudu". Wielu rodziców reprezentuje abstrakcyjne stanowiska mówiące, że z niedosłuchu dziecko "wyrośnie". Organizatorzy kampanii chcą przyczynić się do większego wzrostu świadomości społecznej, która stanowić będzie o bardziej sprawnym i zdrowym społeczeństwie. Bagatelizowanie problemu niedosłuchu u dzieci pociąga za sobą nieodwracalne konsekwencje stanowiące o rozwoju psychofizycznym dziecka. Dziecko, którego narząd słuchu nie funkcjonuje poprawnie jeszcze przed fazą rozwoju mowy, nie będzie w stanie jej przyswoić. W rezultacie skazane zostanie na funkcjonowanie w świecie ciszy, posługując się językiem migowym. Wielu rodziców, zwłaszcza z rodzin, gdzie niedosłuch przekazywany jest dziedzicznie, akceptuje ten fakt, nawet nie starając się podejmować środków zaradczych. Tymczasem wczesne rozpoznanie i prawidłowo prowadzona rehabilitacja może dać dziecku swobodę równorzędnego funkcjonowania w słyszącym społeczeństwie.

W gabinetach protetyki słuchu w całej Polsce każdy będzie mógł zrobić bezpłatne badanie słuchu, zasięgnąć porady i konsultacji u specjalistów - laryngologów, protetyków słuchu, w poradniach Polskiego Związku Głuchych także psychologów, surdopedagogów. W takcie całego miesiąca każdy będzie mógł poznać najnowsze możliwości zapobiegania i korekcji niedosłuchu, rozwiać ewentualne wątpliwości, co do własnego słyszenia.
Adresy gabinetów prowadzących badania można znaleźć na stronie w zakładce "Gdzie zbadać słuch w Twoim mieście?".

Pamiętajmy, że badania słuchu należy profilaktycznie wykonywać w różnym wieku. Ubytek słuchu początkowo występuje prawie niezauważalnie, dopiero większy niedosłuch skłania nas do wizyty u specjalisty.

 • Zbyt głośno ustawiasz radio lub telewizor?
 • Prosisz rozmówcę o powtórzenie pytania?
 • Gorzej słyszysz w ulicznym hałasie, gwarze kawiarni?
 • Unikasz rozmów, bo wstydzisz przyznać się, że niedosłyszysz?
 • Czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej konwersacji?
 • Hałasy w tle przeszkadzają ci, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi?
 • Rozmowa telefoniczna sprawia ci trudność?
 • Ktoś bliski sugerował, że możesz mieć problem ze słyszeniem?
Jeżeli odpowiedź na jedno z tych pytań jest pozytywna, należy pomyśleć o kontroli własnego słuchu.

Więcej informacji nt. słuchu i niedosłuchu na stronie

Zobacz także

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + SIEDEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Użytkownicy senior.pl pytają

 • sonia54:

  Rak piersi u osoby starszej

  Witam. Moja mama ma 85 lat jest osobą schorowaną i obecnie okazało się, że zmiany nowotworowe piersi. Będzie miała robioną biopsję gruboigłową celem ustalenia czy receptory są dodatnie. Jeśli nie będą dodatnie to co dalej. Mama choruje na niedomykalność zastawek serca, ma miażdżycę zarostową kończyn... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Akademia Pełni Życia
 • Hospicja.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X