Strona głównaChorobyII Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem

II Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem

Przez cały wrzesień będzie trwał II Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem. To akcja organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków".
Celem kampanii społecznej „Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków" jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu nieodwracalnych skutków bagatelizowania problemu niedosłuchu. Zdaniem wielu lekarzy laryngologów, protetyków słuchu, osób zawodowo zajmujących się tym tematem, istotny problem leży w "oczekiwaniu cudu". Wielu rodziców reprezentuje abstrakcyjne stanowiska mówiące, że z niedosłuchu dziecko "wyrośnie". Organizatorzy kampanii chcą przyczynić się do większego wzrostu świadomości społecznej, która stanowić będzie o bardziej sprawnym i zdrowym społeczeństwie. Bagatelizowanie problemu niedosłuchu u dzieci pociąga za sobą nieodwracalne konsekwencje stanowiące o rozwoju psychofizycznym dziecka. Dziecko, którego narząd słuchu nie funkcjonuje poprawnie jeszcze przed fazą rozwoju mowy, nie będzie w stanie jej przyswoić. W rezultacie skazane zostanie na funkcjonowanie w świecie ciszy, posługując się językiem migowym. Wielu rodziców, zwłaszcza z rodzin, gdzie niedosłuch przekazywany jest dziedzicznie, akceptuje ten fakt, nawet nie starając się podejmować środków zaradczych. Tymczasem wczesne rozpoznanie i prawidłowo prowadzona rehabilitacja może dać dziecku swobodę równorzędnego funkcjonowania w słyszącym społeczeństwie.

W gabinetach protetyki słuchu w całej Polsce każdy będzie mógł zrobić bezpłatne badanie słuchu, zasięgnąć porady i konsultacji u specjalistów - laryngologów, protetyków słuchu, w poradniach Polskiego Związku Głuchych także psychologów, surdopedagogów. W takcie całego miesiąca każdy będzie mógł poznać najnowsze możliwości zapobiegania i korekcji niedosłuchu, rozwiać ewentualne wątpliwości, co do własnego słyszenia.
Adresy gabinetów prowadzących badania można znaleźć na stronie w zakładce "Gdzie zbadać słuch w Twoim mieście?".

Pamiętajmy, że badania słuchu należy profilaktycznie wykonywać w różnym wieku. Ubytek słuchu początkowo występuje prawie niezauważalnie, dopiero większy niedosłuch skłania nas do wizyty u specjalisty.

 • Zbyt głośno ustawiasz radio lub telewizor?
 • Prosisz rozmówcę o powtórzenie pytania?
 • Gorzej słyszysz w ulicznym hałasie, gwarze kawiarni?
 • Unikasz rozmów, bo wstydzisz przyznać się, że niedosłyszysz?
 • Czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej konwersacji?
 • Hałasy w tle przeszkadzają ci, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi?
 • Rozmowa telefoniczna sprawia ci trudność?
 • Ktoś bliski sugerował, że możesz mieć problem ze słyszeniem?
Jeżeli odpowiedź na jedno z tych pytań jest pozytywna, należy pomyśleć o kontroli własnego słuchu.

Więcej informacji nt. słuchu i niedosłuchu na stronie

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Aktywni 50+
 • Hospicja.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X