Strona głównaChorobyIle może trwać menopauza? Dłużej niż się spodziewasz...

Ile może trwać menopauza? Dłużej niż się spodziewasz...

Menopauza to nie chwilowy proces wkraczania w nowy etap życia, przeciętnie trwa ponad siedem lat, ale może dokuczać nawet dwukrotnie dłużej.
Ile może trwać menopauza? Dłużej niż się spodziewasz... [© pololia - Fotolia.com] Zmiany, jakim podlega organizm kobiet podczas klimakterium, wywołują różne objawy, w tym i nocne poty. Tych uciążliwych symptomów doświadcza nawet 80 procent pań. Niestety - jak wynika z badań - nie można zbyt łatwo liczyć na szybkie ustąpienie tych dolegliwości - trwa średnio 7,4 lat.

Obliczeń dokonano na podstawie zebranych w latach 1996 - 2013 danych dotyczących 1400 kobiet. Informacje pochodziły z projektu „Study of Women's Health Across the Nation" (SWAN).

Uczestniczki zmagały się z częstymi objawami naczynioruchowymi. Za „częste" symptomy uznano te, które pojawiały się przez co najmniej sześć dni w dwutygodniowym okresie. Stwierdzono, że im wcześniej (tzn. w okresie przed menopauzą) wspomniane symptomy się pojawiają, tym dłużej trwają, nawet ponad 11,8 lat. Są mniej trwałe, gdy pojawiają się po klimakterium - wówczas trwają średnio 3,4 lat.

Nie jest to jedyny czynnik mający wpływ na to, jak długo trwają objawy menopauzy. Nie bez znaczenia są też: wiek, w którym rozpoczęło się klimakterium (im wcześniejszy, tym dłużej obecne są symptomy) czy intensywność doświadczanego (im wyższa, tym dłuższe dolegliwości). Co więcej, bardziej wrażliwe na objawy są kobiety, które cierpią z powodu i , wyjaśnia Nancy Avis, współautorka badań.

Istnieją metody łagodzenia opisywanych symptomów. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym mogą w tym celu przyjmować niskie dawki pigułek antykoncepcyjnych, a nawet niektórych leków przeciwdepresyjnych. Co więcej, jak wskazują eksperci z amerykańskiego National Institute on Aging, pomaga: rzucenie palenia, picie chłodnych napojów podczas uderzeń gorąca, czy noszenie przewiewnych ubrań.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Jama Internal Medicine.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:57:50, 27-02-2015 ~gość: 77.254.210.xxx

    to akurat mało pocieszająca informacja, chociaż ja i tak radzę sobie z nieprzyjemnymi objawami menopauzy biorąc hormonalną terapie zastępczą a przy tym dodatkowo osłonę która chroni moje serce, czy układ krążenia, dodatkowo pomaga mi utrzymać prawidłową wagę dzięki zawartości chromu, to taka zdrowa dieta w pigułce
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy