Strona głównaChorobyIm wcześniej masz nadciśnienie, tym szybciej grożą ci udary

Im wcześniej masz nadciśnienie, tym szybciej grożą ci udary

Jak wynika z nowych badań, osoby, które zaczynają chorowac na nadciśnienie przed czterdziestką, są bardziej narażone na udary i choroby serca jeszcze przed osiągnięciem seniorskiego wieku.
Im wcześniej masz nadciśnienie, tym szybciej grożą ci udary [Fot. nito - Fotolia.com]
Badania amerykańskie i koreańskie pokazują, że nadciśnienie ma związek z wyższym 3,5 razy ryzykiem oraz , a także, że im wcześniej ono występuje, tym wyższe jest ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu wspomnianych chorób.

Eksperci wskazują, że jest bagatelizowane przez osoby, których dotyczy, ponieważ dolegliwość nie daje tak klarownych objawów, jak np. , czy złamanie. Tymczasem nadmierne ciśnienie krwi jest bardzo groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Obliczono, że osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi (120-129 / 80 mm Hg) miały o 67 proc. wyższe ryzyko choroby serca lub udaru mózgu. Ludzie o wartościach ciśnienia 130/80 i wyżej, cechowali się o 75 proc. wyższym prawdopodobieńtwem tych chorób, a osoby o ciśnieniu 140/90 i wyżej, miały o 3,5 razy większe prawdopdoobieństwo choroby serca lub udaru mózgu w porównaniu do uczestników cechujących się ciśnieniem w normie.

Ponadto ustalono, że pacjenci przed czterdziestką z niewielkim nadciśnieniem odznaczali się o 25 proc. wyższym ryzykiem chorób serca lub udaru mózgu w ciągu najbliższej dekady, zaś ci, którzy mieli wysokie nadciśnienie, cechowali się o 70 proc. wyższym prawdpodobieństwem tych zagrożeń zdrowotnych w okresie najbliższych dziesięciu lat.

Lekarze zwracają uwagę, że nie tylko leki skutecznie obniżają ciśnienie, ale też efektywne są tu określone elementy stylu życia, w tym, odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia.

Wyniki badań ozostały przedstawione czasopiśmie Journal of the American Medical Association.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy