Strona głównaChorobyIm wcześniej tym lepiej. Jak zwyciężyć w wyścigu z rakiem szyjki macicy?

Im wcześniej tym lepiej. Jak zwyciężyć w wyścigu z rakiem szyjki macicy?

Każdego roku w Polsce na raka szyjki macicy (RSM) zapada ponad 3300 pacjentek. Żadna z nich nie musi jednak umrzeć. RSM wcześnie wykryty jest w stu procentach wyleczalny. Aby jednak został zdiagnozowany w stadium przedinwazyjnym, kobiety muszą poddawać się regularnie badaniom cytologicznym. Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy chce zachęcić Polki do wczesnej profilaktyki tej choroby - zarówno wtórnej (cytologia), jak i pierwotnej (szczepienia przeciwko wirusowi HPV).
Im wcześniej tym lepiej. Jak zwyciężyć w wyścigu z rakiem szyjki macicy? W skład Koalicji RSM wchodzi ponad 40 podmiotów, które wspólnie, do końca roku chcą stworzyć i przedstawić Ministerstwu Zdrowia plan zmian systemowych, które pozwolą do 2020 roku zmniejszyć o połowę umieralność i zapadalność na raka szyjki macicy w naszym kraju.

W ramach Koalicji RSM działa m.in. Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości". Jej Prezes - Ida Karpińska, po własnych doświadczeniach z chorobą, zdecydowała się pomóc innym kobietom.

Pani ma swoją historię z rakiem szyjki macicy...

Ida Karpińska Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości": Tak, moja walka z chorobą była bardzo długa i trudna. Ja byłam wtedy młodą kobietą - miałam 34 lata. To jest najlepszy okres życia kobiety, kiedy jest bardzo aktywna i zawodowo, towarzysko, chce założyć rodzinę. To wszystko prysło jak bańka mydlana. Rak sprawił, że nigdy nie będę mogła zostać mamą. To było niewątpliwie bardzo ciężkie do zaakceptowania. Uważam jednak, że są też pozytywne aspekty mojej choroby. Jednym z nich było stworzenie organizacji „Kwiat Kobiecości", która powstała po to, aby jak najwięcej kobiet dowiedziało się, że rak szyjki macicy jest wywoływany przez wirusa HPV i wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Dlatego warto regularnie się badać.

Ważne są jednak nie tylko badania cytologiczne - czyli profilaktyka wtórna, ale również zapobieganie zakażeniu wirusem, w postaci szczepień.

Ida Karpińska: Oczywiście, jest to bardzo ważne. Najlepiej byłoby, gdyby udało się połączyć szczepienia przeciwko HPV z cytologią ocenianą w renomowanych placówkach. Łącząc te dwa elementy zapewniamy sobie stuprocentową ochronę przed rakiem szyjki macicy.

A czy Pani, zanim zachorowała, wykonywała cytologię?

IK: Cytologię wykonywałam bardzo regularnie i dzięki temu żyję. Gdybym nie robiła jej tak często, gdybym zrobiła ją na przykład pięć lat później, to już dzisiaj by mnie tutaj nie było.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy