Strona głównaChorobyIm wcześniejsza cukrzyca, tym większe ryzyko przedwczesnej śmierci

Im wcześniejsza cukrzyca, tym większe ryzyko przedwczesnej śmierci

Im wcześniej rozwija się cukrzyca typu 2, tym większe jest ryzyko chorób serca. Prawdopodobieństwo śmierci z ich powodów zwiększa się aż o 60 procent.
Im wcześniejsza cukrzyca, tym większe ryzyko przedwczesnej śmierci [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] W piętnastoletnich australijskich badaniach analizowano dane 744 tysięcy ludzi z cukrzycą typu 2. Ustalono, że w im wcześniejszym wieku pacjent zachorował na , tym wyższe miał ryzyko z powodu .

Na całym świecie na cukrzycę choruje - według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia - 422 milionów ludzi. Do niedawna chorobę postrzegano jako zagrażającą głównie ludziom dojrzałym i starszym, ostatnio jednak coraz częściej diabetykami stają się osoby młode i w średnim wieku. Odnotowuje się coraz częstsze przypadki cukrzycy u pacjentów z grupy 20-45 lat.

Okazało się, że ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny wzrosło o 30 procent w przypadku diagnozy o 10 lat wcześniejszej niż średnia (wynosiła ona 59 lat). Ryzyko zgonu związane z chorobą sercowo-naczyniową natomiast było o 60 procent wyższe.

Wcześniejsza diagnoza cukrzycy typu 2 i dłuższy czas trwania choroby wiązały się z wyższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, głównie jednak prawdopodobieństwo to dotyczyło problemów sercowo-naczyniowych.
Dowody wskazują, że wcześniejsze wystąpienie cukrzycy typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań i chorób współistniejących. Rozwój powikłań może być również bardziej agresywny u pacjentów, którzy w młodym lub średnim wieku stali się diabetykami, wyjaśniają autorzy.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która rozwija się, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości lub gdy organizm nie może jej skutecznie wykorzystywać. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi.

Hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi, jest częstym skutkiem niekontrolowanej cukrzycy i z czasem prowadzi do poważnego uszkodzenia wielu układów, szczególnie nerwów i naczyń krwionośnych.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X