Strona głównaChorobyInfekcje intymne pod kontrolą

Infekcje intymne pod kontrolą

„Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle będąc dzieckiem” śpiewa Alicja Majewska. Bycie kobietą to piękna sprawa. Jednak wiąże się z tym szereg wyjątkowych cech osobniczych, nie zawsze pozytywnych.
Infekcje intymne pod kontrolą [© sylv1rob1 - Fotolia.com] O mniej przyjemnej odsłonie kobiecości - infekcjach intymnych - mówi Aleksandra Polak z Apteki Medicover we Wrocławiu.

Kobiecy problem

W związku ze specyficzną budową anatomiczną, kobiety mają bardzo duże skłonności do zapadania na infekcje intymne. Takie problemy dotykają ponad połowę kobiet w wieku rozrodczym przynajmniej raz w życiu. Szczególnie latem, w związku z wysoką temperaturą oraz dużą wilgotnością, ilość kobiet borykających się z tym problemem wzrasta. Korzystanie z publicznych kąpielisk, może prowadzić do rozwoju infekcji intymnych.

Trzy najczęstsze przyczyny pojawienia się infekcji intymnych u kobiet to: infekcja grzybicza, bakteryjna, (ewentualnie mieszana) lub rzęsistkowica. Wszystkim tym schorzeniom towarzyszą upławy białe i gęste, świąd i pieczenie.

Infekcje grzybicze

Cechą charakterystyczną w tym przypadku, jest uporczywy świąd, często związany z bolesnością narządów płciowych. Upławy raczej są bezzapachowe. Objawy infekcji grzybiczej charakteryzuje nagły początek. Przyczyną infekcji najczęściej jest zachwianie równowagi naturalnej organizmu (ciąża, , menstruacja, zaburzenia hormonalne, , rzadziej do zakażenie dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych.

Infekcje grzybicze w zależności o nasilenia objawów leczone są ogólnie i/lub miejscowo. Leczenie ogólne jest związane z zażywaniem doustnych leków przeciwgrzybiczych. Leczenie miejscowe natomiast polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwgrzybiczych w formie maści, kremów lub globulek dopochwowych. Leki te zwykle stosuje się na noc. W celu uniknięcia ponownych infekcji niezbędne jest leczenie obojga partnerów.

Istnieje szereg preparatów dostępnych bez recepty. Zwykle objawy tego rodzaju infekcji mijają po 3 dniach. Jeśli jednak po 7 dniach pacjentka nie obserwuje poprawy, powinna zgłosić się do lekarza.

Infekcje bakteryjne

Początek infekcji nie jest już tak gwałtowny, jak w przypadku infekcji grzybiczej. Charakterystycznym objawem w tym przypadku są rzadkie upławy o charakterystycznym zapachu. Infekcja ma miejsce, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy, a w konsekwencji do zmiany PH, namnażają się nadmiernie bakterii beztlenowe, a ilość bakterii wchodzących w skład fizjologicznej flory pochwy obniża się. (PH >4,5). Do zachwiania tej równowagi przyczynia się najczęściej wielość partnerów seksualnych, nieprawidłowa , nieumiejętne stosowanie tamponów higienicznych.

Leczenie infekcji bakteryjnej wymaga wizyty u lekarza i stosowania leków z jego przepisu. Należy zaznaczyć, iż nieleczona infekcja bakteryjna może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak: zapalenie cewki moczowej, zapalenie narządów miednicy mniejszej a nawet do niepłodności.

Rzęsitkowica

To infekcja wywołana przez pierwotniaki, zwykle jest przekazywana podczas kontaktów seksualnych. Najczęstsze objawy to: obfite zielono-żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza. Ważne aby leczeniu poddało się oboje partnerów.

Profilaktyka

Jak to zwykle bywa, lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego profilaktyka to podstawa.
 1. 1. Najważniejsza jest prawidłowa higiena:
  • codzienny prysznic ! (kąpiel w wannie maksymalnie 1-2 razy w tygodniu- częstsza kąpiel powoduje nadmierne wysuszenie śluzówki)
  • odpowiedni kosmetyk do higieny intymnej : bezbarwny, bezzapachowy, hipoalergiczny o PH obojętnym dla skóry czyli PH 5,5, chusteczki do higieny intymnej w podróży.
 2. Odpowiedni dobór bielizny
  • bawełniana, oddychająca
 3. A także zachowanie ostrożności:
  • w podróży, toaletach publicznych najlepiej używać jednorazowych nakładek na toaletę
  • używać zawsze własnych ręczników
  • ostrożne korzystanie z kąpielisk, solarium, saun
Jeśli mimo przestrzegania wyżej wymienionych zasad dojdzie do infekcji, należy reagować szybko.

W aptekach są dostępne preparaty przeznaczone do przemywania oraz dezynfekcji okolic intymnych. Jeśli to nie wystarczy w przypadku infekcji grzybiczej należy zastosować odpowiednie leki w postaci kremów czy globulek dostępne bez recepty. W przypadku infekcji bakteryjnej, lub dłużej utrzymującej się infekcji grzybiczej należy zasięgnąć porady specjalisty.

Szereg kobiet obserwuje u siebie wzmożoną skłonność do zapadnia na infekcje intymne. W takich przypadkach zaleca się doustne (kapsułki) lub dopochwowe (globulki) kuracje profilaktyczne preparatami zawierającymi szczepy bakterii kwasu mlekowego o działaniu zabezpieczającym fizjologiczną florę organizmu przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów. Takie kuracje zaleca się również po wyleczeniu infekcji, w celu odbudowy mikroflory.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 16:32:42, 28-02-2016 kasiajotka

  Jak mnie niedawno dopadły infekcje, to przez długi czas nie mogłam się ich pozbyć. Co wyleczyłam jedną, to się druga zaczynała. W końcu za radą ginekologa zaczęłam brać ochronnie probiotyk dla kobiet lacibios femina i wreszcie udało mi się pozbyć intymnych dolegliwości.
 • 16:41:27, 28-08-2019 Zialka

  Ja już sama nie wiem od czego się u mnie biorą te infekcje, czy to bakterie, czy jakieś grzyby. Wiem, że są sprawdzone domowe sposoby na swędzenie okolic intymnych, bo trafiłam jakiś czas temu właśnie na takie artykuły. Będę musiała wypróbować, bo nie ma sensu się tak ciągle męczyć. Swędzenie jest nie tylko denerwujące, ale tak samo kłopotliwe, gdy odczuwa je się ciągle, czy to w pracy, czy podczas zakupów. Oszaleć idzie. Wiele kobiet na forach medycznych chwali sobie octenisept, testowałyście?
  ... zobacz więcej
 • 11:26:01, 02-09-2019 erik27

  Poszukuję sprawdzonego irygatora do pochwy, ale nie wiem, co wybrać, ponieważ pierwszy raz kupuję taką rzecz. Trafiłem w internecie na stronę https://sanity.pl/irygator-femina-sanity/ lecz nie potrafię się zdecydować. Potrzebuje fachowej pomocy od kogoś kto ma wiedzę w zakresie irygatorów. Z góry dziękuje za pomoc.
 • 09:23:44, 14-11-2019 gabrielaela123

  Mnie też bardzo często dokuczały takie problemy. Zawsze korzystałam z domowych sposobów jak np. płyny do higieny intymnej z wyciągiem z kory dębu, nasiadówki z rumianku, ale w końcu i to przestało pomagać, więc udałam się do Kliniki Demeter w Warszawie na Pradze. Tam przyjmuje świetna ginekolog, która przepisała mi "Feminella Vagi C". Mogę polecić dobrą opiekę medyczną oraz te tabletki, wszystko wróciło do równowagi
 • 13:58:03, 13-03-2020 thiel.mabelle

  Czy znacie jakieś maści, które przyniosą efekty w szybkim tempie?
 • 20:55:34, 29-07-2020 Bogusia55

  Ja stosowałam octenisept i zadowolona byłam. Pomocniczo działa przy infekcjach ale efekty są szybko. Kupiłam sobie z aplikatorem dopochwowym od razu. W mojej aptece takie też były, pewnie wszędzie już można dostać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Pola Nadziei
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy