Strona głównaChorobyInnowacyjny lek - nadzieja dla pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona

Innowacyjny lek - nadzieja dla pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona

Naukowcy prowadzą badania kliniczne i wdrażają nowy program nieinwazyjnego leczenia oparty na innowacyjnym leku przeciw chorobie Parkinsona.
Innowacyjny lek - nadzieja dla pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona [fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com]
Choroba Parkinsona dotyka od 7 do 10 milionów ludzi na całym świecie. Objawy takie jak utrata kontroli motorycznej, zaburzenia nastroju, upośledzenie funkcji poznawczych oraz problemy z mową i przełykaniem są spowodowane głównie przez niski poziom substancji chemicznej zwanej dopaminą w mózgu. Stosowane dotychczas leczenie koncentruje się na zwiększaniu poziomu dopaminy lub ograniczaniu występujących objawów.

Leczenie to nie powstrzymuje jednak postępu choroby. Neurony wytwarzające dopaminę w mózgu nie przestają obumierać i wszystkie metody leczenia w końcu stają się nieskuteczne. Wstępne badania wykazały jednak, że białko zwane mózgowym dopaminowym czynnikiem neurotroficznym (CDNF) może łagodzić objawy , a nawet hamować jej postęp. Ten badany lek jest głównym przedmiotem badania klinicznego prowadzonego w ramach projektu TreatER, częściowo finansowanego przez UE, zajmującego się znalezieniem leku na tę chorobę.

W ramach projektu testuje się obecnie naturalny CDNF w ramach pierwszego randomizowanego badania klinicznego fazy I–II, prowadzonego w trzech europejskich szpitalach uniwersyteckich, w którym próbki leku są podawane ludziom. Ze względu na to, że CDNF jest białkiem, organizm nie dostarczy go do mózgu, jeśli zostanie przyjęty w formie tabletki lub zastrzyku. W ramach badań badany lek jest podawany bezpośrednio do mózgu za pomocą wszczepionego systemu dostarczania leku przystosowanego do pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

Obecnie jeden z partnerów projektu, spółka Herantis, zainicjowała również program rozwojowy mający na celu opracowanie nieinwazyjnej metody leczenia przy pomocy CDNF, którego celem jest rozszerzenie zastosowania CDNF do zwalczania choroby Parkinsona, a także innych chorób neurodegeneracyjnych.
Nieinwazyjne leczenie przy pomocy CDNF stanowi ważne rozszerzenie portfela patentowego naszej spółki, a zarazem wzmacnia profil i zwiększa ogólną wartość prowadzonego programu rozwojowego CDNF - stwierdził prezes spółki Herantis Pekka Simula w opublikowanej w witrynie „GlobeNewswire” - Na podstawie obszernych i miarodajnych danych przedklinicznych dochodzimy do wniosku, że CDNF może znacząco przyczynić się do leczenia choroby Parkinsona i z niecierpliwością czekamy na zbadanie nowych możliwości, jakie może zaoferować nieinwazyjne podawanie leku, w celu zapewnienia pacjentom najlepszego produktu i wszystkich płynących z niego korzyści.

CDNF i jego mechanizmy działania

CDNF występuje naturalnie w ludzkiej krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym. W badaniach przedklinicznych wykazano, że substancja ta łagodzi zarówno objawy motoryczne, jak i niemotoryczne choroby Parkinsona, a nawet hamuje jej rozwój.

Badania wykazały, że ten niezwykle silny czynnik neuroprotekcyjny działa, wykorzystując szereg mechanizmów istotnych dla choroby, chroniąc komórki przed obciążeniem , które może powodować ich obumieranie. Po podaniu CDNF obciążone komórki wracają do prawidłowego stanu, a neurony wytwarzające dopaminę zaczynają ponownie wydzielać tę substancję chemiczną. CDNF zmniejsza również wpływ toksycznych białek, takich jak alfa-synukleina, a także łagodzi stany zapalne tkanek mózgowych, co pomaga zapobiegać zwyrodnieniom i obumieraniu neuronów wytwarzających dopaminę.

W przeszłości udowodniliśmy, że CDNF chroni neurony przed zwyrodnieniem, zapaleniem tkanek mózgu i obciążeniem siateczki endoplazmatycznej – kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania wielu chorób neurodegeneracyjnych, a także pomaga w ich leczeniu - koordynator projektu prof. Mart Saarma z Uniwersytetu Helsińskiego - Nasze ostatnie odkrycia umożliwiają nam skoncentrowanie się na wielu innych chorobach poza chorobą Parkinsona, zapewniając łatwiejsze podawanie leku i szerszą dystrybucję przy jednoczesnym zachowaniu pełnego potencjału CDNF.
W chwili obecnej, czyli w połowie zaplanowanego na trzy lata projektu TreatER, jego uczestnicy czynią duże postępy w kierunku osiągnięcia głównego celu, jakim jest opracowanie nowego sposobu .

Więcej informacji:

Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu i komunikatów prasowych

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy