Strona głównaChorobyIntensywne ćwiczenia pomogą uniknąć raka jelita grubego

Intensywne ćwiczenia pomogą uniknąć raka jelita grubego

Ćwiczenia mogą odgrywać rolę w ograniczaniu wzrostu komórek raka okrężnicy. Po krótkiej sesji treningu interwałowego o wysokiej intensywności (high intensity interval training, HIIT) wzrost komórek tego nowotworu został zmniejszony.
Intensywne ćwiczenia pomogą uniknąć raka jelita grubego [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Wiadomo, że regularne ćwiczenia sprzyjają pozytywnym zmianom w organizmie i na pewno następują one po dłuższym okresie treningów. Okazuje się jednak, że już po pojedynczej sesji HIIT, czyli ćwiczeniach wymagających interwałowo znacznej energii, także dają pozytywne rezultaty.

Zmiany odnotowywane po HIIT sugerują, że wielokrotna ekspozycja na skutki intensywnych ćwiczeń może pomóc w walce z rakiem. Aktywny fizycznie tryb życia jest ważnym elementem profilaktyki nowotworowej, oceniają medycy.

Badanie przeprowadzone przez The University of Queensland objęło osoby, które chorowały . Uczestnicy wykonywali pojedynczą sesję HIIT lub 12 sesji ćwiczeń w ciągu 4 tygodni. Próbki krwi pobrano natychmiast po pojedynczym treningu lub po 4 tygodniach aktywności.
mogą odgrywać istotną rolę w hamowaniu wzrostu komórek . Po ostrym zestawie ćwiczeń HIIT, bezpośrednio po wysiłku, wystąpił specyficzny wzrost stanu zapalnego, który, jak się przypuszcza, może brać udział w zmniejszaniu liczby komórek rakowych - mówi James Devin, współautor badań.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy