Strona głównaChorobyIntensywne leczenie nadciśnienia najskuteczniejsze u seniorów

Intensywne leczenie nadciśnienia najskuteczniejsze u seniorów

Intensywniejsze leczenie nadciśnienia tętniczego może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu udarów mózgu u ludzi starszych.
Intensywne leczenie nadciśnienia najskuteczniejsze u seniorów [fot. hansdakfamilyministry from Pixabay]
Przeanalizowano dziewięć badań z udziałem prawie czterdziestu tysięcy ludzi w wieku 66 do - 84 lata. Ich zdrowie monitorowano przez okres od dwóch do sześciu lat.

Jak obliczono zapobieganie jednemu udarowi zajęło 1,7 roku u starszych osób, u których zastosowano intensywniejsze leczenie nadciśnienia tętniczego.

W przypadku seniorów z początkowym skurczowym ciśnieniem krwi poniżej 150 mmHg czas uzyskania korzyści z intensywniejszego leczenia nadciśnienia tętniczego był dłuższy niż 1,7 roku; w przypadku osób starszych o wyjściowym skurczowym ciśnieniu powyżej 190 mmHg profity odnotowano już w czasie poniżej 1,7 roku.

Podczas gdy oficjalne amerykańskie wytyczne zalecają indywidualną analizę ryzyka związanego z leczeniem w ramach prewencji pierwotnej u seniorów, istnieje znacząca luka w danych dotyczących tego, jak długo pacjent musi być poddawany leczeniu, zanim odniesie korzyści - mówi Vanessa S. Ho z California Northstate University.

Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia, udar niesie ze sobą wysokie ryzyko śmierci. Osoby, które go przeżyły, mogą stracić wzrok lub zdolność mowy, a także doznać paraliżu i popaść w stan dezorientacji. Ryzyko kolejnych epizodów jest znacznie zwiększone u osób, które mają już za sobą jeden udar. Prawdopodobieństwo śmierci zaś zależy od jego rodzaju.

Najniebezpieczniejsze jest zatkanie tętnicy oraz pęknięcie naczynia krwionośnego mózgu.

Corocznie na całym świecie doznaje 15 milionów ludzi. Spośród nich 5 milionów umiera, a kolejne 5 milionów staje się trwale niepełnosprawnych. Udar występuje rzadko u osób poniżej 40 roku życia, jego główną przyczyną zaś jest nadciśnienie. Jednakże występuje również u około 8 proc. dzieci z niedokrwistością sierpowatokrwinkową.

Nadciśnienie i palenie papierosów to główne modyfikowalne czynniki zagrożenia. Na każde 10 osób, które zmarły z powodu udaru, cztery można by było uratować, gdyby ich ciśnienie zostało uregulowane. Wśród ludzi w wieku poniżej 65 lat dwie piąte zgonów z powodu udaru ma związek z papierosami. , i zawał serca stanowią kolejne istotne czynniki ryzyka.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy