Strona głównaChorobyInterwałowy rak piersi zwiększa ryzyko innych nowotworów

Interwałowy rak piersi zwiększa ryzyko innych nowotworów

Kobiety z interwałowym rakiem piersi cechują się wyższym ryzykiem rozwoju również innego nowotworu, w tym raka płuc, jelita grubego i skóry.
Interwałowy rak piersi zwiększa ryzyko innych nowotworów [© Kelpfish - Fotolia.com]
Rakiem interwałowym nazywa się taki , który zostaje wykryty między jednym rutynowym przesiewowym badaniem mammograficznym a kolejnym takim badaniem. Analizy uczonych z Karolinska Institute w Sztokholmie pokazały, że pacjentki z tym rakiem częściej chorowały także na inne nowotwory.

Autorzy dokonali przeglądu danych niemal 15 tysięcy kobiet z rakiem piersi. U niemal dwóch tysięcy z nich zdiagnozowano interwałowy nowotwór. Jak odkryto, w przypadku tych ostatnich pacjentek istotnie częściej (albo przed rozpoznaniem raka piersi, albo później) wykrywano też inne nowotwory, w tym głównie , oraz .

Kobiety cierpiące na interwałowego raka piersi i inny nowotwór trzykrotnie częściej miały w medycznej historii rodziny przypadki zachorowań na kilka nowotworów, dlatego medycy sądzą, że odpowiedzialne są za to pewne czynniki genetyczne.

Jeśli chodzi o samego raka piersi, co roku zachorowuje na tę chorobę 2 miliony kobiet na całym świecie, a około pół miliona umiera. Rak piersi jest drugim najczęściej występującym nowotworem w wymiarze globalnym. Stanowi około 12 procent wszystkich nowych przypadków raka i 25 procent wszystkich nowotworów u kobiet.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Nature Communications

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy