Strona głównaChorobyJak anemia wpływa na organizm

Jak anemia wpływa na organizm

Jeśli organizmowi brakuje żelaza, nie może on normalnie funkcjonować. Tymczasem przedłużający się stan niedokrwistości negatywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd.
Jak anemia wpływa na organizm [Fot. Crystal light - Fotolia.com]
często jest niezdiagnozowana i nieleczona, tymczasem skutkuje znaczącym osłabieniem zdrowia i samopoczucia. Oto kilka jej efektów:

Obciążenie dla serca

W przypadku niedokrwistości organizmowi brakuje , co przekłada się jego niezdolność do produkcji dostatecznej ilości czerwonych krwinek, które są niezbędne do transportu odpowiedniej dawki tlenu do narządów. W efekcie serce musi ciężej pracować, by odżywić organy wewnętrzne, co może skutkować arytmią, jak również powiększeniem serca, a nawet .

Obciążenie dla płuc

Niedobór tlenu jest problematyczny także dla płuc. Może skutkować dusznościami, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Mniej tlenu to osłabiona wydajność płuc i możliwości fizyczne.

Problemy z organami wewnętrznymi

Nie tylko serce i płuca cierpią z powodu niedoboru tlenu, także praca nerek i wątroby jest zaburzona, co wywołuje m. in. problemy z trawieniem.

Zmęczenie

Uczucie zmęczenia jest jednym z najczęstszych objawów niedoboru żelaza - dotyczy ponad połowy ludzi z anemią. Dzieje się tak dlatego, że mniej tlenu dociera do tkanek i mięśni, pozbawiając je energii. Poza tym intensywniejsza praca serca także wiąże się z szybszym zmęczeniem. Ludzie z niedokrwistością mają też większe trudności z koncentracją i słabnie ich wydajność.

Bóle i zawroty głowy

Niedokrwistość może się wiązać z , a także zawrotami głowy. Jest to efektem zbyt niskiej dawki tlenu, która wywołuje obrzęk naczyń krwionośnych powodujący ucisk i dolegliwości bólowe.

Wysuszona skóra i zniszczone włosy

Ograniczona ilość tlenu nie pozostaje bez wpływu na skórę i włosy - stają się wysuszone i chropowate. Osłabione włosy intensywniej wypadają.

Zespół niespokojnych nóg

Wiąże się z niekontrolowanymi ruchami nóg podczas odpoczynku. Może też powodować nieprzyjemne uczucie mrowienia lub swędzenia stóp i nóg. nierzadko zaburza również sen.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy