Strona głównaChorobyJak bakterie w jamie ustnej mogą wpływać na ryzyko udar

Jak bakterie w jamie ustnej mogą wpływać na ryzyko udar

Przewlekłe infekcje jamy ustnej są czynnikami ryzyka zarówno choroby wieńcowej, jak i udaru niedokrwiennego.
Jak bakterie w jamie ustnej mogą wpływać na ryzyko udar [Fot. Pixabay.com]
DNA bakterii jamy ustnej, głównie z grupy paciorkowców viridans, wykryto w badaniach tętnic po i tętniakach mózgu.

Paciorkowce Viridans powodują infekcyjne zapalenie wsierdzia i mają właściwości trombogenne, czyli sprzyjające powstawaniu skrzepów. Uczeni z Uniwersytetu w Tampere w Finlandii odkryli obecność DNA bakterii jamy ustnej doustnego bakteryjnego DNA w skrzeplinach pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym leczonych trombektomią (metodą polegającą na mechaniczym usunięciu skrzepów).

W badaniach wzięło udział 75 pacjentów, którzy doświadczyli . Okazało się, że 79 proc. próbek skrzepów stanowiących przyczynę udaru zawierało DNA niektórych mikroorganizmów, które zwykle występują w jamie ustnej ludzi, w tym szczególnie paciorkowców zieleniejących (łac. Streptococcus viridans).

Wspomniane paciorkowce są nieszkodliwe, jeśli znajdują się w jamie ustnej. Kiedy jednak dostaną się do krwioobiegu, mogą powodować infekcje zastawek serca i wiązać się z różnymi receptorami płytek krwi sprzyjając tworzeniu się skrzepów krwi.

Jak mówią autorzy, to kolejne badania, które sugerują, że odpowiednia higiena ma wpływ nie tylko na stan zębów i dziąseł, ale oddziałuje też na inne części ciała. Infekcje jamy ustnej mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym szczególnie zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.

Udar niedokrwienny występuje, gdy tętnica doprowadzająca krew do mózgu jest zablokowana. W takiej sytuacji komórki mózgowe nie otrzymują niezbędnych składników odżywczych, nie mogą wytworzyć wystarczającej ilości energii i ostatecznie przestają działać. Już kilka minut blokady tętnicy sprawia, że neurony w mózgu mogą obumierać, z tego powodu leczenie powinno być podjęte natychmiastowo.

Przyczyny udaru niedokrwiennego

Najczęściej jest wywoływany zwężeniem tętnic w szyi lub głowie spowodowanym miażdżycą czy odkładaniem się cholesterolu. Poza tym skrzepom sprzyja migotanie przedsionków, zawał serca lub zaburzenia pracy zastawek serca. Co więcej, odpowiedzialne za tworzenie się skrzepów mogą być określone leki, uszkodzenia naczyń krwionośnych szyi, jak również zaburzenia krzepnięcia krwi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć