Strona głównaChorobyJak choroby dziąseł wpływają na ryzyko choroby Alzheimera

Jak choroby dziąseł wpływają na ryzyko choroby Alzheimera

Bakterie rozwijające się wskutek niewlaściwej higieny jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i mogą przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.
Jak choroby dziąseł wpływają na ryzyko choroby Alzheimera [Fot. quickshooting - Fotolia.com]
Już wcześniejsze badania pokazały, że może odgrywać w rozwoju choroby Alzheimera. Bakteria Porphyromonas gingivalis (Pg), odpowiedzialna za powszechną formę choroby dziąseł, może mieć wpływ także na infekcję oddziałującą na mózg i powodować uszkodzenie neuronów, które jest charakterystyczne u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Badacze z Uniwersytetu w Louisville oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali mózgi zmarłych osób zdrowych oraz pacjentów, którzy chorowali na Alzheimera. Okazało się, że bakteria Pg była znacznie częstsza u pacjentów z Alzheimerem niż u ludzi wolnych od tej choroby, na co wskazywały świadczące o ich obecności toksyny o nazwie gingipainy. Co istotne, wspomniane związki toksyczne mają też związek takie choroby, jak reumatoidalne zapalenie stawów i aspiracyjne zapalenie płuc.

Higiena jamy ustnej ma istotne znaczenie nie tylko dla celów estetycznych, ale także stanu zdrowia, mówią autorzy badan i dodają, że osoby genetycznie bardziej narażone na lub , powinni szczególnie unikać chorób dziąseł.

Bakterie Porphyromonas gingivalis to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój chorób dziąseł o charakterze przewlekłym. Sprzyjają one również rozwojowi chorób układu krążenia i innych poważnych dolegliwości.

Jak podają uczeni, obecnie prywatna firma ogłosiła, że opracowany przez nią związek COR388 może blokować aktywność gingipain u myszy i zmniejszać objawy choroby Alzheimera, w tym osłabić stany zapalne w tkankach nerwowych i hamować tworzenie białka amyloidu związanego z rozwojem wspomnianej formy . Obecnie trwają badania, które mają sprawdzać skuteczność leku u ludzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy