Strona głównaChorobyJak chronić się przed HIV?

Jak chronić się przed HIV?

Używanie prezerwatyw, profilaktyczne podawanie leków antyretrowirusowych po ryzykownym kontakcie seksualnym i testowanie w kierunku zakażenia HIV - te trzy zasady powinien znać każdy.
Jak chronić się przed HIV? "Do większości nowych zakażeń HIV dochodzi podczas kontaktów seksualnych więc wiele organizacji na świecie podejmuje działania promujące abstynencję i wierność. Są to działania bardzo pożądane, ale zbyt często nie jesteśmy w stanie przestrzegać abstynencji. Osoby podejmujące kontakty z nowo poznanymi partnerami muszą dysponować dodatkowym narzędziem ochrony - prezerwatywą, która prawidłowo użyta eliminuje ryzyko zakażenia" - przypomina dr Bartosz Szetela z Akademii Medycznej we Wrocławiu w artykule „Profilaktyka zakażeń HIV" opublikowanym na stronie pozytywnieotwarci.pl.

Co jednak należy zrobić, jeśli już doszło do ryzykownego kontaktu seksualnego, czyli do seksu bez prezerwatywy z nowo poznaną osobą?

- Gdy dojdzie do ekspozycji na materiał zakaźny (seks bez prezerwatywy, pęknięcie prezerwatywy, kontakt z krwią, nasieniem, śluzem pochwowym, preejakulatem, zakłucie lub zacięcie ostrym narzędziem, na którym mogła być m.in. krew) należy jak najszybciej zgłosić się do Poradni Poekspozycyjnej lub do Izby Przyjęć Szpitala Zakaźnego. Tam specjalista chorób zakaźnych dokona analizy ryzyka zdarzenia i w razie konieczności ma możliwość rozpoczęcia profilaktycznego podawania leków antyretrowirusowych. Leki te nie chronią
w 100% przed zakażeniem HIV, ale jeśli w konkretnym przypadku ryzyko zakażenia jest istotnie zwiększone, przyjmowanie przez 28 dni leków antyretrowirusowych może je znacząco zmniejszyć! Najlepszy okres, w którym należy zgłosić się po poradę, to 12 godzin od ekspozycji - radzi Dr Szetela.

W czasie wakacji kontakt z odpowiednią przychodnią w ciągu 12 godzin od ryzykownego kontaktu może jednak być utrudniony. Co wtedy? Eksperci są zgodni: przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę. Trzeba jak najszybciej przeprowadzić badania w kierunku zakażenia HIV. Wynik pozytywny nie jest wyrokiem. Dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym z HIV można długo i relatywnie komfortowo żyć, pracować, bawić się, a nawet mieć zdrowe dzieci. Trzeba tylko wiedzieć o zakażeniu. Niestety w Polsce bardzo często ludzie dowiadują się o tym, że żyją z HIV, kiedy już przechodzi on w groźną fazę AIDS.

- Polacy idealizują swoich partnerów seksualnych. Nie umiemy rozmawiać o seksualności w relacjach z drugą osobą. Nie rozmawiamy z partnerami o naszej przeszłości seksualnej. Tymczasem, jeśli mamy świadomość, że druga osoba już z kimś współżyła, to nie powinniśmy zakładać, że jej partner seksualny nie był zakażony tylko dlatego, że go znamy lub wiemy, że jest to osoba wykształcona, używająca markowych perfum - przestrzega na stronie www.pozytywnieotwarci.pl prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, pedagog, Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Medycyny

- Zarówno z tego, co mówią polscy eksperci, jak i z doświadczeń zbieranych przez Gilead Sciences na całym świecie wynika, że tak naprawdę przed HIV może chronić tylko edukacja. Dlatego nasza firma od lat angażuje się w projekty edukacyjne takie jak Pozytywnie Otwarci. Pokazujemy ludziom na całym świecie, że przed HIV można się uchronić, a tym, którym się to nie udało - że z wirusem można żyć - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.


Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.

Profilaktykę poekspozycyjną prowadzą ośrodki leczące osoby zakażone HIV i chore na AIDS. Lista tych ośrodków znajduje się na stronie www .

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy