23-12-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Korzyści płynące z ćwiczeń są szeroko znane, ale teraz odkryto, że aktywność fizyczna może pomóc w walce z depresją u seniorów dzięki stymulowaniu wytwarzanych przez mięśnie „wzmacniaczy" nastroju.
Główne mechanizmy, które sprawiają, że dobrze czujemy się podczas , utrzymują się do późnej i wskazują na istotne znaczenie zachowania aktywności także w seniorskim wieku.
Poprzednie badanie wykazało te mechanizmy u zdrowych młodych dorosłych, jednak nie było wiadomo, czy osłabienie mięśni towarzyszące starzeniu się uniemożliwi starszym osiągnięcie podobnych korzyści związanych z wysiłkiem fizycznym - mówi David Allison, McMaster University. - Może to mieć ważne znaczenie dla stosowania ćwiczeń jako leczenia lub strategii zapobiegania depresji u seniorów - dodaje.
Wcześniej ustalono, że aktywność fizyczna może pomóc „włączyć" geny w mięśniach szkieletowych, które oddziałują na kluczowe szlaki metaboliczne aktywujące w mózgu substancje poprawiające nastrój, takie jak serotonina. Kłopoty mogą się tu pojawić wraz z wiekiem, bo u ludzi starszych następuje spadek i przez to może się też zwiększać ryzyko .
W ramach badań grupa zdrowych mężczyzn w wieku ponad 65 lat przez 12 tygodni raz na siedem dni podejmowała trening interwałowy o wysokiej intensywności (high-intensity interval training, HIIT) na rowerze stacjonarnym. Poza tym zaaangażowali się w trening siłowy.
Autorzy przeanalizowali próbki krwi uczestników i zmiany w mięśniach i ustalili, że trzy miesiące ćwiczeń wystarczyły, aby zwiększyć ekspresję genów w mięśniach szkieletowych. - Nawet osoby, które są zdrowe metabolicznie - mają wagę w normie, a także odpowiednie ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi - muszą priorytetowo traktować regularną aktywność fizyczną, aby zachować lub poprawić swoje zdrowie psychiczne" - mówi David Allison. - Wykazaliśmy, że takie korzyści ciągle są możliwe do osiągnięcia w starszym wieku - zaznacza.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »