Strona głównaChorobyJak dieta może sprzyjać depresji

Jak dieta może sprzyjać depresji

Twoja dieta ma wpływ na twoje samopoczucie. Niewłaściwe odżywianie się może nawet sprzyjać objawom depresji.
Jak dieta może sprzyjać depresji [fot. Pexels from Pixabay]
Jedzenie wypieków (drożdżówki, rogaliki, pączki itp.) i (hamburgery, hot dogi i pizza) jest powiązane z , ostrzegają badacze z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich.

Osoby częściej sięgające po fast food są o 51 proc. bardziej narażone na rozwój depresji porównaniu do tych, którzy jedzą niewiele takich produktów lub wcale.

Im więcej takiego jedzenia w twoim jadłospisie, tym wyższe jest zagrożenie depresją. Zauważono też związki między niezdrową dietą i innymi niesprzyjającymi zdrowiu psychicznemu czynnikami, takimi jak życie w pojedynkę i niższa oraz palenie papierosów.

Badacze monitorowali stan zdrowia kilku tysięcy osób i odkryli, że osoby kiepsko się odżywiające istotnie częściej chorują depresję i zażywają . - Jakkolwiek konieczne są dalsze badania, serwowanie sobie tego rodzaju żywności powinno być kontrolowane ze względu na jej wpływ zarówno na zdrowie (otyłość, choroby sercowo-naczyniowe), jak i samopoczucie psychiczne - uważa Almudena Sánchez-Villegas, autorka badań.

Równocześnie eksperci zaznaczają, że ciągle niewiele wiadomo na temat roli, jaką dieta odgrywa w rozwoju zaburzeń depresyjnych. Wcześniejsze testy sugerowały, że niektóre składniki odżywcze pełnią rolę zapobiegawczą, w tym witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe i oliwa z oliwek. Co więcej, zdrowa dieta, taka jak śródziemnomorska, wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na depresję.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy