Strona głównaChorobyJak dieta wpływa na leczenie raka

Jak dieta wpływa na leczenie raka

Z nowych badań u myszach wynika, że dieta o niższym poziomie jednego z aminokwasów skutkowała efektywniejszym leczeniem nowotworu.
Jak dieta wpływa na leczenie raka [fot. PublicDomainPictures z Pixabay]
Sposób odżywiania się wpływa na ryzyko rozwoju , ale też ma znaczenie już podczas samego leczenia choroby. Jak się okazuje dieta może wzmocnić działanie leków.

Uczeni z Duke University School of Medicine w Durham sprawdzili, jaki związek z nowotorami może mieć aminokwas o nazwie metionina.

Metionina należy do niezbędnych aminokwasów, ponieważ nasze organizmy nie mogą go wytworzyć - konieczne jest zatem dostarczanie go z zwenątrz. A potrzebujemy tego związku, ponieważ pełni istotne funkcje w procesach komórkowych. O metioninę nie jestjednak trudno, ponieważ znajduje się w wielu produktów, najbogatsze w nią są jednak mięso i jaja.

Jak się okazuje, zazwyczaj metioniny nam nie brakuje, a jej ograniczenie - co pokazano w kilku testach - może wydłużyć życie i pomóc w zapobieganiu otyłości.

Teraz zweryfikowano rolę wspomnianego aminokwasu w leczeniu raka. Zainterseowano się tym właśnie związkiem, ponieważ ma on udział w mechanizmie komórkowym, który jest celem działania leków stosowanych w chemioterapii i radioterapii.

W ramach testów uczeni przeszczepili myszom dwa rodzaje odpornej na leczenie tkanki rakowej pobranej od ludzi. Gdy gryzonie karmiono dietą o obniżonym poziomie metioniny, wzrost guza spowolnił w porównaniu z myszami karmionymi standardową dietą.

W dalszej części testów wykorzystano lek powszechnie stosowany w . Okazało się, że już niska, zwykle niewystarczająca dawka tego farmaceutyku, w przypadku zastosowania przy diecie o niższej ilości metioniny, doprowadziła do wyraźnego zahamowania wzrostu guza.

Ponadto kiedy u gryzoni z mięsakiem, który nie reaguje na radioterapię, zastosowano jadłospis z ograniczoną ilością metioniny, nie odnotowano spowolnienia wzrostu guza. Gdy jednak myszy te otrzymały również dawkę promieniowania, wzrost guza był znacznie spowolniony.

Co więcej, w badaniach na ludziach ustalono, że efekty metaboliczne stosowania jadłospisu ubogiego w omawiany aminokwas były podobne do tych występujących u gryzoni, stąd można sądzić, że odpowiednia dieta zwiększy efektywwność terapii antynowotworowej. Autorzy zanzaczają, że potrzeba dalszych testów, by ustalić, czy mniej metioniny pomoże w leczeniu każdej formy nowotworu.

Na temat badań napisano w magazynie Nature. Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy