Strona głównaChorobyJak (dobrze) żyć z cukrzycą

Jak (dobrze) żyć z cukrzycą

Jeśli chorujesz na cukrzycę, odpowiedni styl życia pomoże ci niemal zapomnieć o chorobie, bo osłabi problemy z nią związane, w tym pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań. Cukrzyca nie musi zaburzać dotychczasowego sposobu życia, trzeba jednak nieco się wysilić i zrezygnować ze złych nawyków, a wdrożyć nową, zdrowszą rutynę. Zobacz, co warto robić, a czego unikać.
Jak (dobrze) żyć z cukrzycą [© Monkey Business - Fotolia.com] Schudnij

To warunek sine qua non, jeśli masz nadwagę. Zmniejszenie masy ciała już o 5 do 10 procent, zostanie „dostrzeżone" przez trzustkę - zostanie odciążona i bedzie lepiej funkcjonowała. Warto wiedzieć, że może prowadzić do niedomagania trzustki.

Zadbaj o dietę


Jedz uważniej - zwracaj uwagę nie tylko na to, co jesz, ale i na porę spożywania posiłków.

Sięgaj po:
  • warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste,
  • orzechy, oleje roślinne
  • jaja, kurczaka ryby
  • niskotłuszczowe mleko, chudy biały ser, jogurty
  • zioła, przyprawy, wodę z cytryną
Unikaj:
  • „śmieciowego" jedzenia
  • białego chleba, cukru, nadmiaru soli
  • tłustego czerwonego mięsa
  • słodkich napojów i
Ćwicz

Ćwiczenia pomogą ci dzięki zwiększonemu spalaniu kalorii i zbudować oraz wzmocnić mięśnie. Żeby móc liczyć na realne korzyści, podejmuj aktywność fizyczną przez co najmniej 20 minut trzy do pięciu dni w tygodni. Wybieraj aktywność, którą lubisz - spacery, biegi, jaza na rwoerze, etc. Spróbuj też dokładać wysiłku poprzez codzienne obowiązki: wydłuż spacery z psem, korzystaj ze schodów zamiast windy, idź okreżną drogą do domu, etc.

Walcz ze stresem

Stres wpływa na poziom cukru we krwi. Tymczasem wielką, a niedocenianą sztuką jest umiejętność relaksowania się. Jednym ze sposobów na odstresowanie może być medytacja. Ostatnio popularność zdobywa tzw. uważności (mindfulness), która pozwala na lepsze poznanie swojego ciała i emocji oraz skuteczniejsze zarządzanie nimi. Na początek spróbuj choć przez dziesięć minut dziennie skupić się na w pełni świadomym oddechu, stopniowo wydłużaj ten czas do 30 minut.

Nie pal papierosów


To jest bezwzględnie zabronione. Diabetycy, którzy palą , mają znacznie wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy