Strona głównaChorobyJak hormony wpływają na utratę wzroku u kobiet

Jak hormony wpływają na utratę wzroku u kobiet

Podwyższony poziom określonych hormonów, w tym testosteronu, może powodować zaburzenia pracy mózgu, które z kolei mogą skutkować utratą wzroku u kobiet, ostrzegają z University of Birmingham.
Jak hormony wpływają na utratę wzroku u kobiet [fot. thamuna Onashvili from Pixabay]
Idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe (idiopathic intracranial hypertension, IIH) jest wywoływane nadmiernym ciśnieniem w mózgu, czego szereg konsekwencji obejmuje od codziennych długotrwałych bólów głowy po utratę . Dolegliwość została pierwotnie zidentyfikowana ponad 100 lat temu, jednak jej przyczyna pozostaje nieznana, choć analizuje się, dlaczego ponad 95 proc. zachorowalności dotyczy kobiet z .

IIH niegdyś uważano za rzadką chorobę, jednak zachorowalność na nią istotnie rośnie wraz z globalnym nasileniem problemu otyłości, a w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiło 150-procentowe zwiększenie zapadalności na IIH. Obecne możliwości leczenia są bardzo ograniczone.

Na University of Birmingham sprawdzono rolę hormonów androgenów w rozwoju IIH. Zbadano ich poziom we krwi i moczu, a także w płynie mózgowo-rdzeniowym kilkudziesięciu kobiet. Następnie porównano wyniki ze wskaźnikami masy ciała () i obecnością zespołu policystycznych jajników u uczestniczek.

jest powszechnym schorzeniem i nierzadko wiąże się ze zwiększonym poziomem określonych rodzajów androgenów, które mogą skutkować oraz nieregularną menstruacją.

Jak odkryto, pacjentki z IIH miały odmienny profil podwyższonego poziomu androgenów w porównaniu z kobietami w podobnym wieku z otyłością i paniami z zespołem policystycznych jajników. Odkryto też nadmierne ilości testosteronu we krwi kobiet z IIH. Co najważniejsze, poziom androgenów był wyjątkowo podwyższony w płynie mózgowym pacjentek z IIH. Jak ustalono, androgeny mogą zwiększać tempo wydzielania płynu mózgowo-rdzeniowego, a to potencjalny czynnik wzrostu ciśnienia w mózgu.

Jak oceniają autorzy, wszystko to oznacza, że androgeny pełnią istotną rolę w rozwoju IIH. Zrozumienie przyczyny choroby jest kluczowym krokiem do udoskonalenia leczenia, które poprawi opiekę nad pacjentkami i wyniki działań terapeutycznych, mówią lekarze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy