Strona głównaChorobyJak jeden ból tłumi drugi

Jak jeden ból tłumi drugi

Postrzeganie bólu może się znacznie różnić w zależności od sytuacji. Jest możliwe, że ten sam bodziec będzie mniej lub bardziej bolesny w różnych warunkach..
Jak jeden ból tłumi drugi [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com]
Kiedy jednocześnie działają na nas dwa bolesne bodźce, jeden z nich postrzegamy jako mniej dolegliwy. Odpowiada za to system w organizmie. Zaburzenia tego procesu mają związek z przewlekłymi .

Medycy z Ruhr-Universität Bochum (RUB) wykazali, że modyfikacja określonych bodźców bólowych może wpływać na zmniejszenie ogólnego odczuwaia bólu. Za pomocą metody Conditioned Pain Modulation sprawdzili, jak mocno jeden nieprzyjemny bodziec hamuje doświadczenie innego bodźca działającego w tym samym czasie.

W ramach eksperymentu na pierwszy bodziec, zwany także bodźcem testowym, narażono uczestników dwukrotnie: raz czynnik ten zastosowano samodzielnie, raz w połączeniu z drugim bodźcem. Badani oceniali poziom bólu w obydwu przypadkach. Jak się okazało, w drugiej sytuacji pierwszy z boźców był oceniany jako znacznie mniej bolesny.

Badania przeprowadzono na zdrowych osobach, niemniej pozwalają one lepiej zrozumieć różne zaburzenia bólowe u wszystkich ludzi. To zaś może pomóc w walce z przewlekłym bólem.

Doświadczanie bólu to ogromny problem na całym świecie. Szacuje się, że na całym świecie z powodu cierpi 20 proc. ludzi dorosłych, a 10 proc. każdego roku zmaga się z przewlekłym bólem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy