Strona głównaChorobyJak jednoznacznie zdiagnozować grypę?

Jak jednoznacznie zdiagnozować grypę?

Badania laboratoryjne nie leczą, ale pomagają w odpowiednim czasie wdrożyć właściwe postępowanie u chorych na grypę. W diagnozowaniu chorób wirusowych, w tym grypy, podstawą rozpoznania jest nadal dobrze zebrany wywiad lekarski, znajomość sytuacji epidemicznej oraz badanie lekarskie – oglądanie, opukiwanie czy osłuchiwanie. Jednak w celu uzyskania potwierdzenia wstępnej diagnozy wykonuje się badania laboratoryjne.
Jak jednoznacznie zdiagnozować grypę? [© Miriam Dörr - Fotolia.com]
Jeśli chodzi o , to znane są trzy typy wirusa, który ją wywołuje: A, B i C. z nich jest dla ludzi wirus typu A – posiada on zdolność „skoku antygenowego”, czyli zmienności genetycznej, polegającej na wymianie jednego bądź kilku fragmentów jednoniciowego RNA. Tej zdolności nie mają ani wirus typu C, który wywołuje zazwyczaj lekkie infekcje i nie powoduje wystąpienia epidemii, ani wirus typu B, któremu również nie jest tak łatwo jak wirusowi A oszukać układ immunologiczny człowieka.

Najprościej byłoby uzyskać hodowlę drobnoustrojów i w ten sposób ocenić nie tylko ich obecność, ale również uzyskać szczegółowe informacje na ich temat. Hodowla jest jednak bardzo trudna i wymagająca. Nie jest dostępna w rutynowych laboratoriach. Nie jest zresztą konieczna. Dzisiaj wykorzystywane są metody immunochemiczne, pozwalające wykryć antygeny danego wirusa lub przeciwciała, które powstały wskutek kontaktu z danym antygenem. Ponadto, wykorzystywane są metody biologii molekularnej, dzięki którym można wykryć obecność fragmentów DNA czy RNA swoistych dla danego wirusa. Stosuje się też badania przesiewowe o wysokiej czułości, wymagają one jednak potwierdzenia, najczęściej metodą western blot – tłumaczy dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny laboratoriów Synevo.

W dalszym różnicowaniu wirusa grypy wykorzystuje się dwa białka otoczki, niezbędne do jego prawidłowej replikacji: białko H, czyli hemaglutyninę i białko N – neuraminidazę. Istnieje 16 typów hemaglutyniny i 9 typów neuraminidazy, co w sumie daje 144 kombinacje.

W przypadku grypy istotne jest wykrycie antygenów (nukleoprotein) z różnicowaniem pomiędzy typem A i B. Ponieważ wiele innych wirusów może wywoływać choroby o podobnym przebiegu do grypy, stwierdzenie obecności właśnie typów A czy B wirusa grypy staje się podstawą dalszego postępowania – tłumaczy dr Andrzej Marszałek. – Uzyskanie wyniku ujemnego z bardzo dużym prawdopodobieństwem świadczy o innej aniżeli grypa przyczynie choroby. Stwierdzenie obecności antygenów typu B przy nieobecności typu A praktycznie wyklucza tzw. świńską grypę, natomiast stwierdzenie wyniku dodatniego dla typu A sugeruje możliwość wystąpienia zakażenia podtypami H1N1 lub H3N2, czyli .

Badanie wykonywane jest z materiału pobranego z wymazu z nosa (zazwyczaj wybierany jest otwór nosowy z większą ilością wydzieliny), który przenoszony jest do odpowiedniego podłoża i przesyłany do laboratorium. W przypadku wykrycia typu A otrzymane wyniki wymagają jeszcze potwierdzenia. Właśnie tu z pomocą przychodzą metody biologii molekularnej.

jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną wirusem grypy. Według danych historycznych masowe zachorowania wywołujące epidemie znane są od XII wieku, chociaż opis grypy można znaleźć już u Hipokratesa. Największe epidemie na przestrzeni dziejów spowodowały ogromną liczbę zgonów u ludzi. Bo grypa to niebezpieczna choroba, szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku, które są narażone na jej ciężki przebieg i powikłania. Trzeba jednak pamiętać, że młodzi, zdrowi ludzie również mogą chorować. Dlatego warto się przeciwko grypie zaszczepić, ale też przestrzegać zasad higieny, dbać o dobry ogólny stan zdrowia, unikać dużych skupisk ludzi, którzy kichają i kaszlą, wietrzyć pomieszczenia, nie dopuszczać do przegrzania ani przechłodzenia organizmu, a w przypadku przedłużających się dolegliwości i ciężkiego przebiegu infekcji jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć