Strona głównaChorobyJak joga i medytacja osłabiają ból

Jak joga i medytacja osłabiają ból

Program redukcji stresu oparty na medytacji uważności (mindfulness-based stress reduction, MBSR) daje korzyści pacjentom z przewlekłym bólem i depresją - ma związek z poprawą percepcji bólu, lepszym nastrojem i wyższą sprawnością funkcjonalną.
Jak joga i medytacja osłabiają ból [Fot. staras - Fotolia.com]
Istotna większość badanych (89 proc.) stwierdziła, że program pomógł im lepiej radzić sobie z , tylko 11 proc. uznało, że i medytacja nic nie zmieniły.

Przewlekły ból to powszechna dolegliwość, z ktorą zmaga się wiele milionów ludzi na całym świecie. W nowych niewielkich testach uczestnicy otrzymali instrukcje dotyczące uważności i hatha jogi, które praktykowali przez osiem tygodni.
Wiele osób straciło nadzieję, ponieważ zazwyczaj chroniczny ból nigdy w pełni nie ustępuje. Jednak joga i medytacja uważności mogą pomóc w poprawie struktury i funkcji organizmu, co wspomaga procesy lecznicze - mówi osteopata Cynthia Marske. Procesy te nie oznaczają wyzdrowienia, bo ono miałoby związek z wyeliminowaniem choroby, ale przekładają się nabycie zdolności do zarządzania bólem, którego poziom jest do zniesienia.
Wedłu autorów medytacja i joga doprowadziły do znacznej poprawy postrzegania bólu, depresji i niepełnosprawności. Przykładowo, część uczestników doświadczyła takiego spadku symptomów depresji, jaki obserwuje się przy stosowaniu antydepresantów.
Przewlekły ból nierzadko idzie w parze z . Medytacja uważności i joga mogą pomóc poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta i być skuteczne jako takie lub w połączeniu z innymi terapiami - wyjaśnia dr Marske.
Uczestnicy zostali przeszkoleni w MBSR, którego głównym elementem była nauka koncentracji na sobie w chwili obecnej, w sposób nieoceniający. Uzyskane wyniki mogą być użyteczną metodą wspomagającą leczenie przewlekłego bólu, jednocześnie osłabiania objawów depresyjne, wnioskują autorzy.

O badaniach napisano w The Journal of the American Osteopathic Association.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy