Strona głównaChorobyJak lepiej żyć z chorobą zwyrodnieniową stawów. 4 pomocne rady

Jak lepiej żyć z chorobą zwyrodnieniową stawów. 4 pomocne rady

Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, możesz poprawić jakość swojego życia dzięki określonym zmianom w stylu życia. Dobra dieta, zmniejszenie wagi i regularna aktywność fizyczna sprawi, że zwiększysz swoją mobilność oraz poprawisz zdrowie.
Jak lepiej żyć z chorobą zwyrodnieniową stawów. 4 pomocne rady [© Picture-Factory - Fotolia.com] Dieta

Zadbaj o to, by twoje posiłki zawierały owoce i warzywa, chude mięso, jaja, , rośliny strączkowe i . Węglowodany skrobiowe, zawarte np. w chlebie czy makaronie, są dobrą bazą dla dań. Ogólnie rzecz ujmując, szczególnie polecana jest . Dzięki niej dostarczysz sobie niezbędnych składników odżywczych, także tych, które mogą sprzyjać ochronie przed niektórymi skutkami ubocznymi określonych leków zalecanych osobom mającym problemy ze stawami.

Odpowiednia waga

Jeśli masz , nadwaga wpływa na zaostrzenie się objawów. Dzieje się tak dlatego, że stawy kręgosłupa, kolan, bioder, nóg czy kostek muszą wówczas znosić większy ciężar. Podczas chodzenia nacisk w kolanie jest pięć do sześciu razy większy niż masa ciała. Wobec tego już niewielka utrata masy może mieć istotne znaczenie dla osłabienia bólu i zwiększenia zdolności do prowadzenia normalnego życia.

Żeby to osiągnąć, nie trzeba wyszukanych diet, wystarczy ograniczyć nadmiernie tłuste i słodkie produkty oraz regularnie ćwiczyć.

Aktywność fizyczna

Bolesne stawy nie zachęcają do podjęcia , ale warto ćwiczyć. Szczególnie poelcane są spacery czy pływanie - taka aktywność nie obciąża zanadto stawów, ale pomaga zachować ich elastyczność, wzmacnia mięśnie i osłabia ból.

Poleca się 30 minut ćwiczeń pięć razy w tygodniu. W przypadku osób, które przez jakiś czas pozostawały nieaktywne, można zacząć od krótszych, np. 10-minutowych sesji. Można też podzielić pół godziny na dwie-trzy sesje w ciagu dnia. Dzięki ćwiczeniom wzmocnieniu ulegną mięśnie, stawy staną się bardziej ruchome, a waga spadnie.

Dobry sen

Kiepski sen wpływa na ogólne samopoczucie. Co więcej, badania wykazały, że dobry odpoczynek zmniejsza dolegliwości bólowe. Im gorszy jakościowo jest sen, tym większy pacjenci z osteoartrozą odczuwają ból.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy