Strona głównaChorobyJak nasze stany mentalne wpływają na choroby serca

Jak nasze stany mentalne wpływają na choroby serca

Leczenie konkretnych chorób jest łatwiejsze niż zadbanie o ogólny dobrostan pacjenta. Lekarze skupiają się na konkretnym stanie fizycznym, a nie na pacjencie jako jednostce psychofizycznej. Mniej uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu i jego wpływowi na problemy fizyczne, czytamy w raporcie z badań na temat wpływu problemów mentalnych na inne aspekty zdrowotne.
Jak nasze stany mentalne wpływają na choroby serca [fot. Hermes Manuel Cortés Meza from Pixabay]
Obecnie jednak coraz częściej zwraca się uwagę na sposób, w jaki może wpływać nie tylko negatywnie na (cardiovascular disease, CVD), ale także na to, że psychoterapie mogą poprawić zdrowie układu krążenia i zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe.

Badania pokazują, że istnieje wyraźne powiązanie między zdrowiem psychicznym a CVD. Ustalono, że może być ono przyczynowo związane z procesami biologicznymi i zachowaniami, które sprzyjają chorobom sercowo-naczyniowym. Dalej, odkryto też, że działania mające na celu poprawę zdrowia psychicznego mogą mieć korzystny wpływ na stan układu krążenia. W związku z tym - jak uważają autorzy testów - pracownicy ochrony zdrowia mogą stosować proste metody przesiewowe w przypadku pacjentów z CVD lub osób będących nimi szczególnie zagrożonych dla oceny stanu zdrowia mentalnego.

Rzecz szczególnie dotyczy seniorów, ponieważ to oni są najbardziej narażeni na CVD. Tymczasem, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, 20 proc. osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na zaburzenia psychiczne lub neurologiczne, a 6,6 proc. wszystkich niepełnosprawności w tej grupie wiekowej spowodowanych jest zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi. Demencja i dotykają odpowiednio około 5 i 7 proc. seniorów. dotyczą 3,8 proc. starszej populacji. Wreszcie, około jedna czwarta zgonów z powodu targnięcia się na własne życie dotyczy osób w wieku powyżej 60 lat.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy