Strona głównaChorobyJak niezdrowa dieta zwiększa ryzyko raka

Jak niezdrowa dieta zwiększa ryzyko raka

Od długiego czasu jasne jest, że dieta ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju różnych chorób. Lista dolegliwości, które wynikają z niewłaściwego sposobu odżywiania się jest dość długa i obejmuje poważane problemy zdrowotne, takie jak nowotwory.
Jak niezdrowa dieta zwiększa ryzyko raka [Fot. Pixabay.com]
Niezdrowe jedzenie może skutkować , , czy chorobami serca. To jednak nie wszystko - może też zwiększyć ryzyko raka. Wpływ sposobu jedzenia na prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu jest tak znaczący jak ilość wypijanego alkoholu, mówią badacze z Tufts University w Medford w stanie Massachusetts.

Kiepska dieta może być przyczyną tylu przypadków raka, ile wywołuje picie alkoholu. Uczeni oszacowali, że czynniki dietetyczne mogły mieć wpływ na rozwój 80 tysięcy nowych przypadków raka rocznie w USA, co stanowi 5 proc. ogólnej liczby diagnozowanych co roku nowotworów u ludzi dorosłych w tym kraju.

Okazało się, że nieodpowiedni sposób jedzenia ma podobny wpływ na ryzyko raka, co takie czynniki, jak otyłość, czy brak aktywności fizycznej. Ustalono, że niezdrowy sposób jedzenia miał największy związek z , a także - w następnej kolejności - z , gardła i krtani. Był też związany z pewną ilością przypadków raka macicy, , i .

Badania objęły też wpływ określonych nawyków żywieniowych na zagrożenie nowotworami. Odnotowano, że niska ilość produktów pełnoziarnistych było związane z największym odsetkiem przypadków raka związanych z dietą, nieco słabsza relacja w tym zakresie dotyczyła zbyt małej dawki produktów mlecznych, dużej ilości przetworzonego i czerwonego mięsa oraz niedostatku warzyw i owoców. Wyższe ryzyko raka było też związane z większą dawką .

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie JNCI Cancer Spectrum.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy