Strona głównaChorobyJak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Katar, kaszel i częste kichanie pojawiają się zarówno gdy chodzi przeziębienie, jak i alergię. Zadrza się, że niełatwo odróżnić te dolegliwości.
Jak odróżnić alergię od przeziębienia? [©  Robert Kneschke - Fotolia.com] Na pierwszy rzut oka, objawy alergii i są bardzo podobne - cieknie z nosa, często się kicha, dokucza , boli lub „drapie" w gardle, oczy stają się załzawione. Różnice przyczyn tych objawów są jednak zasadnicze i zupelnie ianczej się je leczy. Skąd wiadomo, że się przeziębiliśmy, czy też dokucza nam ?

Przede wszystkim warto pamiętać, że objawy przeziębienia trwają co najwyżej siedem do dziesięciu dni, a alergii - znacznie dłużej. Poza tym symptomy alergii często nasilają się, gdy pozostaje się dłużej na zewnątrz, szczególnie na łonie natury.

Przeziębienie zazwyczaj rozwija się przez kilka dni, począwszy od fazy kichania i cieknącego nosa po etap „blokady" nosa. Często towarzyszą temu: , ból gardła i gorączka.

Alergiczny nieżyt nosa objawia się różnie u różnych ludzi, nierzadko zaczyna się kichaniem. Symptomy zmieniają się w zależności od tego, jak długo było się narażonym na alergen.

Aby lepiej zorientować się, co nam dolega, trzeba dokonać kilku obserwacji. Po pierwsze, warto dostrzec czy objawy pojawiały się stopniowo przez kilka dni, czy może wystąpiły nagle. W pierwszym przypadku raczej mamy do czynienia z przeziębieniem, w drugim - z alergią. Po drugie, objawy przeziębienia ustepują po paru dniach, te alergiczne z kolei utrzymują się przez długi okres. Wreszcie, jeśli przykre objawy pojawiają się corocznie o podobnej porze, np. w maju, wskazuje to na alergię.

Istnieje ponad 200 podtypów wirusów, które mogą powodować przeziębienie, a przenoszone są drogą kropelkową. Częściej zagrażają zimą, ale można je „złapać" w jakimkolwiek momencie. Alergie są powodowane przez , które mają wpływ na układ odpornościowy i nie są zaraźliwe.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy