Strona głównaChorobyJak pomóc osobie w depresji?

Jak pomóc osobie w depresji?

Depresja to poweszchna choroba, WHO szacuje, że cierpi na nią 300 milionów ludzi na całym świecie. Często jednak pozostaje niezdiagnozowana, bo pacjenci rzadko szukają profejsonalnej pomocy. Ciągle pokutuje przekonanie, że wystarczy „wziąć się w garść", by pokonać przykre objawy. Tymczasem dolegliwość niszczy życie i może prowadzić do samobójstwa. Tym bardziej więc warto postarać się pomóc temu, kto choruje na depresję.
Jak pomóc osobie w depresji? nie jest po prostu przejściowym osłabieniem , trwa długo lub powraca z określoną częstotliwością. Podczas epizodów chory jest zwykle apatyczny, zniechęcony, traci zdolność do odczuwania radości z jakiegokolwiek powodu, nierzadko miewa też: objawy lękowe, zaburzenia snu i apetytu, kłopoty z koncentracją i inne ukrywające leżącą u ich podstaw chorobę.

Pomoc choremu nie jest łatwa. Może jej nawet nie chcieć przyjąć czy odrzucać przejawy troski. W każdy razie, oto, co warto zrobić wedlug ekspertów.

Nie mów, słuchaj

Nie musisz szukać odpowiednich słów i za wszelką cenę pocieszać osobę w depresji. To zresztą i tak zwykle niewiele daje. Daj po prostu jasno znać, że zależy ci, by lepiej się poczuła i że może ci się zwierzyć. We współczesnym świecie „każdy chce mówić, nikt nie chce słuchać" i dlatego tak trudno o głębokie, szczere porozumienie. Tymczasem prawdziwy dialog i świadomość otwartości rozmówcy sprawia, że łatwiej jest mówić o najtrudniejszych sprawach, co jest oczyszczające i przynosi ulgę.

Nie nakłaniaj: „daj spokój, rozchmurz się"

To jedne z pierwszych słów, które przychodzą nam do głowy, gdy chcemy kogoś pocieszać, jednak w przypadku chorych na depresję nie jest skuteczne. Choroba wiąże się z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego o rozmaitych przyczynach i prosta decyzja, by „poczuć się lepiej" nie wystarczy do pokonania dolegliwości. Wręcz odwrotnie - takie napomnienia wywołują jedynie dodatkową niechęć czy frustrację.

Dostarczaj informacji

Pomocna z pewnością jest rzetelna wiedza na temat choroby, przekonanie pacjenta, że problem nie wynika ze słabości jego charakteru czy jakiejś podobnej przyczyny, ale stanowi określoną jednostkę chorobową, którą można i trzeba leczyć Pierwszy krokiem jest dobra diagnoza, chory powinien wiedzieć, co mu dolega i jak można z tym wlaczyć.

Nie oczekuj, że da się to „przegadać"

Jakkolwiek rozmowy mogą mieć silny terapeutyczny wymiar, nie spodziewaj się, że wystarczą, by wyleczyc kogoś z depresji. To dopiero pierwszy krok, potrzeba cierpliwości i świdomości, że terapia może być długotrwała.

Nie ignoruj zapowiedzi samobójstwa

Nie składaj takich deklaracji na karb gorszego nastroju. Bez względu na intencje, zapowiedź świadczy o stanie umysłu, którego nie należy lekceważyć.

Zdaj się na profesjonalistów

Nie oczekuj, że samodzielnie wydobędziesz bliską osobę z depresji. Szukaj specjalistów, którzy zaproponuja profejsonalną terapię i jasno powiedzą ci, na ile możesz być pomocny/a oraz co jest w twoim zasięgu, a jakie masz ograniczenia wniesieniu pomocy pacjentowi z depresją.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy