Strona głównaChorobyJak problemy emocjonalne (np. smutek) niszczą serce

Jak problemy emocjonalne (np. smutek) niszczą serce

Stan psychiczny istotnie wpływa na zdrowie fizyczne, w tym układ sercowo-naczyniowy.
Jak problemy emocjonalne (np. smutek) niszczą serce [Fot. Pixabay.com]
Osoby, które doświadczają silnego lub są po prostu wrażliwsze i słabiej radzą sobie z nerwami i napięciem, cechują się wyższym ryzykiem i układem krążenia, ostrzegają szwedzcy badacze.

W badaniach przejrzano dane około 1,6 mln. ludzi i okazało się, że ci, którzy doświadczali zaburzeń związanych ze stresem, w ciągu kolejnego roku odznaczali się wyższym ryzykiem zawału serca lub innych problemów sercowo-naczyniowych.

Zaburzenia wywołujące zagrożenie dla serca były różnorodne - od silnego stresu spowodowanego np. rozwodem czy śmiercią ukochanej osoby po . Zespół stresu pourazowego (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD) to zaburzenia psychiczne będące konsekwencją silnie stresującego wydarzenia, które przekracza zdolności reagowania i dostosowywania się danej osoby.

Chociaż - co podkreślają autorzy - w tym badaniu nie wykazano związku pomiędzy zaburzeniami nerwicowymi i problemami z sercem, wydaje się, że jedno oddziałuje na drugie. Już wcześniejsze testy pokazały korelację pomiędzy zdrowiem psychicznym i kłopotami z układem sercowo-naczyniowym. Przedłużający się stres może mieć wpływ na układ nerwowy, co może oddziaływać na poziom ciśnienia krwi, tętno i procesy krzepnięcia. Co więcej, pacjenci z zaburzeniami emocjonalnymi mogą mieć większe trudności prowadzeniem zdrowego stylu życia, mniej ćwiczyć i mniej zdrowo się odżywiać.

Największa różnica w ryzyko sercowo-naczyniowym u osób z PTSD i ludzi zdrowych dotyczyła . Okazało się, że w przypadku tych pierwszych wskaźnik wspomnianego incydentu sercowo-naczyniowego wynosił 8 na 1000 w pierwszym roku po diagnozie przewlekłego stresu. Jakkolwiek, ogólnie rzecz ujmując, wskaźnik ten był dość niski, wynosił dwa razy więcej niż u rodzeństwa uczestników, które nie doświadczało PTSD i okazał się wyższy niż w ogólnej populacji, wyjaśniają badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie.

O badaniach napisano w magazynie BMJ.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy