Strona głównaChorobyJak radzić sobie z depresją? Bezpłatne warsztaty

Jak radzić sobie z depresją? Bezpłatne warsztaty

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia, specjaliści Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii przeprowadzą cykl warsztatów i wykładów poświęconych problematyce depresji. Akcja odbędzie się w dniach od 7-8.04. Uczestnicy bezpłatnych warsztatów i wykładów dowiedzą się czym jest depresja, jak radzić sobie z jej objawami oraz jakiego wsparcia może udzielić rodzina i osoby bliskie. Będą mieli także okazję uzyskać informacje na temat typów depresji (np. depresja osób starszych, sezonowa, poporodowa).
Depresja z każdym rokiem dotyka coraz większą liczbę osób, niezależnie od wieku i statusu materialnego. Z szacunków WHO wynika, że 6 - 15% populacji cierpi na depresję, a u osób powyżej 65 roku życia wskaźnik ten rośnie do 20%. Depresja często bywa chorobą śmiertelną - aż 15% chorych popełnia samobójstwo. Statystyki wskazują, że depresja jako przyczyna śmierci plasuje się na czwartym miejscu po chorobach układu krążenia, nowotworach i AIDS. Depresja należy do zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Może występować w formie epizodu depresyjnego lub w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych (zaburzenia maniakalno - depresyjne), zaburzeń schizoafektywnych i in. Długotrwale utrzymujące się objawy łagodnej depresji nazywamy dystymią. U osób chorych występują zaburzenia w sferze poznawczej, emocjonalnej, motywacyjnej oraz somatycznej. Cierpiący na depresję mają obniżony nastrój, zahamowany napęd psychoruchowy, a także zaburzenia snu. U wielu chorych depresji towarzyszy lęk oraz objawy somatyczne - bóle głowy i mięśni. Zaburzeniu ulega także obraz siebie, świata i przyszłości - chorzy mają obniżoną samoocenę, są pesymistyczny i nie mają nadziei na poprawę swojego stanu.
Depresja jest chorobą, podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Jest więc stanem, który wymaga leczenia, a nie powinien być przyczyną wstydu czy poczucia winy.
Przyczyny depresji są zawsze złożone i obejmują szereg czynników psychologicznych, biologicznych oraz społecznych. Ze względu na to leczenie musi być kompleksowe - obejmować zarówno terapię farmakologiczną, jak i psychoterapię. Duże znaczenie dla powrotu do zdrowia ma dla chorego wsparcie ze strony rodziny i bliskich.
Celem psychoedukacji jest uświadomienie chorym i ich bliskim, że depresją jest chorobą uleczalną, z którą można walczyć i wygrać. Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację telefoniczną pod nr tel. 071/ 332 36 70 (pon - pt 9.00 - 20.00) lup poprez e-mail: info@dcp.wroclaw.pl.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy