Strona głównaChorobyJak radzić sobie z kaszlem?

Jak radzić sobie z kaszlem?

Kaszel to szybkie wydalenie zawartości powietrza w płucach. Jego celem jest usunięcie z dróg oddechowych tego, co mogłoby negatywnie wpłynąć na prawidłowy przepływ powietrza. Utrzymujący się kaszel stanowi powszechny objaw chorobowy - nierzadko oznacza rozwój jakiejś infekcji.
Jak radzić sobie z kaszlem? stanowi naturalny mechanizm obronny. Może mieć wiele przyczyn, ale na ogół następuje w wyniku podrażnienia dróg oddechowych ze względu na zmiany temperatury lub infekcje, które mogą spowodować zapalenie błony śluzowej. Istnieją dwa rodzaje kaszlu. Kiedy problem dotyczy poziomu krtani i tchawicy, kaszel jest suchy. Gdy powikłanie ma miejsce w oskrzelach, kaszel jest mokry. W tym przypadku następuje większa niż zwykle produkcja i wydalanie śluzu.

Jak leczyć kaszel

Przede wszystkim warto odpocząć kilka dni i starać się przebywać w otoczeniu o względnie stałej temperaturze. Leczenie kaszlu zależy od jego rodzaju. W przypadku kaszlu suchego należy łagodzić objawy i wynikający z nich dyskomfort, zwłaszcza w nocy. Zastosowanie maja tu leki zmniejszające wrażliwość ośrodka kaszlu (w mózgu) na bodźce działające na odznaczającą się stanem zapalnym błonę śluzową krtani i tchawicy.

W przypadku mokrego kaszlu celem leczenia jest uczynienie wydzieliny w oskrzelach łatwiej z nich usuwalną. Działanie powszechnie dostępnych leków można podzielić na dwie kategorie: wykrztuśne i mukolityki. Środki wykrztuśne powodują rozcieńczenie śluzu przez stymulację wydzielania ze śluzówki oskrzeli, leki mukolityczne działają bezpośrednio na śluz zmniejszając jego gęstość i lepkość.

Bezpieczeństwo

Leki przeciwkaszlowe należy zażywać z dużą ostrożnością. Często są skuteczne, niemniej jednak czasem powodują zatrzymanie wydzielin, co może być niebezpieczne u chorych z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Jednoczesne stosowanie bromowodorku dekstrometorfanu (głównego składnika wielu leków przeciwkaszlowych) i niektórych leków przeciwdepresyjnych może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 5-7 dni, lub jeśli towarzyszy mu wysoka , wysypka, bądź długotrwały .

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy