Strona głównaChorobyJak reagować na oparzenia słoneczne

Jak reagować na oparzenia słoneczne

Nie trzeba jechać w dalekie ciepłe kraje, by zażyć kąpieli słonecznej. Upały dawały się we znaki także w kraju i każdy, kto chciał się opalić, miał ku temu wiele okazji. Korzystanie ze słonecznego blasku wymaga jednak dużej dozy ostrożności i łatwo jest przesadzić z ekspozycją ciała na promieniowania, co skutkuje oparzeniami. Oto, co należy robić, gdy takowe się pojawią.
Jak reagować na oparzenia słoneczne [© Stacy Barnett - Fotolia.com] Czasem stosujemy zbyt słabe , innym razem dosłownie nie mamy się gdzie schować przed słońcem, a czasem po prostu jesteśmy nie dość uważni. W efekcie możemy doświadczyć bolesnych i groźnych .

Jeśli ból jest silny, można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, zwane w skrócie . Trzeba jednak być ostrożnym, bo jakkolwiek dzięki tym substancjom zaczerwienienie i obrzęk szybciej ustępują, mogą pojawić się problemy żołądkowe. Trzeba je zażywać pod nadzorem lekarza.

Nie próbuj wyciskać bąbli. W istocie stanowią opatrunek na skórę. Dają ochronę uszkodzonych miejsc, których utrzymanie w czystości jest niezbędne dla dobrego procesu gojenia się. Jest to potrzebne do ponownej epitelializacji, czyli powstawania nowej tkanki skórnej.

Jeśli bąble pękną samoistnie, należy dokładnie usunąć skórkę tworzące ich kopuły, a następnie umyć ręce pod bieżącą wodą i zastosować substancję chroniącą. Dostępnych jest wiele kremów, żeli oraz innych podobnych preparatów oparzenia. Nie poleca się jednak nakładania takich substancji, jak czy pasta do zębów, które tylko pogorszą stan skóry.

Nie należy też sięgać po kosmetyki z zawartością np. parafiny, benzokainy lub lidokainy. Pierwsza z wymienionych sprzyja intensyfikacji ciepła w skórze. Pozostałe dwie mogą powodować podrażnienia. Lepiej kupić lek przeciwhistaminowy.

Warto również pamiętać, że osoby z silnymi oparzeniami słonecznymi są jednocześnie bardziej narażone na . Dzieje się tak dlatego, że komórki skóry dotknięte promieniowaniem ultrafioletowym reagując na ciepło tracą wodę. Dlatego warto pamiętać o dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości wody.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy