Strona głównaChorobyJak rozpoznać boreliozę

Jak rozpoznać boreliozę

Od kilku lat w już od początku wiosny odnotowuje się dość wysokie zagrożenie ugryzieniami kleszczy, co z kolei oznacza wysokie zagrożenie trudną do leczenia boreliozą. Problem pogłębia fakt, że choroba może rozwijać się przez dłuższy czas niemal bezobjawowo. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?
Jak rozpoznać boreliozę [Fot. Jerry - Fotolia.com]
Borelioza to ciągle niedostatecznie zbadana i wyniszczająca choroba przenoszona przez bakterie krętków borrelii burgdorferi, których nosicielem mogą być . Wiele objawów boreliozy przypomina te charakterystyczne dla innych dolegliwości, dlatego relatywnie rzadko się ją podejrzewa i szybka diagnoza nie jest częsta.

Charakterystyczna wysypka

Warto pamiętać, że u wielu osób z wczesnymi objawami boreliozy wokół ukąszenia kleszcza pojawia się charakterystyczna, pierwej okrągła, później pierścieniowa, czerwona wysypka (tzw. rumień wędrujący, na fot. ilustracyjnej powyżej). Zmiana ta rozszerza się wraz z upływem czasu od ukąszenia kleszcza. Zmiana ta jest charakterystyczna dla boreliozy, służy do rozpoznania tej choroby. Jednak występuje u mniej niż połowy zakażonych osób. Może ona powstać nawet do 3 miesięcy po ugryzieniu tego pajęczaka (najczęściej pojawia się kilka do trzydziestu dni po ukąszeniu) i utrzymywać się przez kilka tygodni. Objaw ten oznacza, że infekcja rozprzestrzenia się w tkankach skóry, ale nie pokryje dużej części ciała - w końcu ustąpi, choć choroba będzie postępowała.

Bóle stawów

Nierzadko dochodzi do zapalenia stawów i ich oraz powstaje obrzęk i opuchlizna, głównie w kolanach. Poza tym chory odczuwa sztywność stawów i ma ograniczone możliwości wykonywania ruchów.

Zmęczenie

Boreliozie często towarzyszy - jest obezwładniające, dotyczy niejako całego ciała naraz, przypomina wyczerpanie. Nie utrzymuje się jednak ciagle, pojawia się i ustępuje cyklicznie. Ze statystyk wynika, że znaczna większośc chorych na boreliozę zmaga się z silnym zmęczeniem, niektórzy nawet takim, które uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Zawroty i bóle głowy

Wśród powszechnych symptomów boreliozy są te przypominające grypę, czyli , gorączka, bóle mięśni. U ponad połowy pacjentów objawy te rozwijają się już w przeciągu tygodnia od zarażenia.

Problemy poznawcze

Choroba skutkuje zaburzeniami poznawczymi, daje się zauważyć kłopoty z koncentracją i pamięcią oraz przetwarzaniem informacji. Są na tyle silne, że trudno ich nie dostrzec, mogą wiazać z niemożnością zapamiętania krótkiej listy zakupów, trudnościami w określeniu znanych miejsc, czy zagubieniu w często pokonywanej drodze.

Zaburzenia neurologiczne

Pacjenci nierzadko mają kłopoty z utrzymywaniem równowagi i koorydnacją swóich ruchów. Przestają chodzić prosto, łatwo potykają się i częściej upadają. Zdarza się, że dochodzi do osłabienia określonych mięśni lub porażenia części twarzy, a także odczuwania mrowienia i drętwienia. Co więcej, może rozwinąć się nadwrażliwość na światło.

Nieregularne bicie serca

Choroba może prowadzić do boreliozowego zapalenie mięśnia sercowego, które wiąże się m. in. z bardzo spowolnionym lub przyspieszonym biciem serca.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy