Strona głównaChorobyJak rozpoznać chorobę nerek?

Jak rozpoznać chorobę nerek?

Możesz chorować na przewlekłą chorobę nerek i nawet o tym nie wiedzieć - nie ma jednego objawu, który jednoznacznie wskazywalby na taką właśnie dolegliwość. Warto przede wszystkim pamiętać o czynnikach ryzyka, takich jak starszy wiek, obecność cukrzycy, czy nadciśnienie. Poza tym, jak wskazuje amerykańska National Kidney Foundation, tych 10 symptomów może świadczyć o chorobie.
Jak rozpoznać chorobę nerek? [Fot. Crystal light - Fotolia.com]
Możliwe objawy (przy czym nie wszystkie występują w tym samym czasie, lub część może w ogole się nie pojawić):

Zmęczenie, osłabienie koncentracji

Podczas silnego spadku czynności nerek ilość toksyn i zanieczyszczeń we krwi znacznie się zwiększa. To z kolei może skutkować uczuciem osłabienia, zmęczenia oraz problemami z koncentracją. Kłopoty z nerkami mogą wywoływać też , która również sprzyja .

Problemy ze snem

Nagromadzenie toksyn w organizmie może się wiązać . Odkryto też związek pomiędzy przewlekłą chorobą nerek i bezdechem sennym - pacjenci z pierwszą z wymienionych chorób częściej zapadają również na tę drugą.

Sucha i swędząca skóra

Przewlekła choroba nerek prowadzi do nagromadzenia toksyn i zaburzenia poziomu minerałów oraz składników odżywczych w organizmie, a także skutkuje osłabieniem kości, to z kolei może przełożyć na problemy ze skórą, która może stać się wysuszona i swędząca.

Częstomocz

Zwiększona częstotliwość oddawania moczu, szczególnie w nocy, może to być oznaką choroby nerek. Oczywiście jest to także symptom innych doelgliwosci, np. zakażenia dróg moczowych, czy powiększenia prostaty u mężczyzn.

Krew w moczu

Zaburzony proces filtracji w nerkach może prowadzić do przedostawania się krwi do moczu. Taki objaw jest też charakterystyczny dla , zakażeń oraz guzów nowotworowych.

Pieniący się mocz

Jeśli mocz się silnie pieni i trzeba kilka razy spuszczać wodę, by pozbyć się go z muszli klozetowej, może to oznaczać obecność w nim białka. Białkomocz z kolei nierzadko jest sygnałem chorób nerek, a także zakażeń czy infekcji intymnych u kobiet oraz u mężczyzn.

Opuchlizna wokół oczu

Także może być skutkiem zaburzeń filtracji przez nerki i nadmiernego pozbywania się z organizmu białka oraz zbyt dużej ilości wody w organizmie.

Opuchnięte stopy i kostki

Osłabione czynność nerek mogą wiazać się z zatrzymywaniem sodu w ciele, co powoduje obrzęk stóp i kostek. Taki symptom towarzyszy nierzadko również chorobom serca, wątroby i zaburzeniom funkcji żył kończyn dolnych.

Zmniejszony apetyt

To niespecyficzny symptom występujący przy wielu różnych dolegliwościach - jedną z nich są choroby nerek, ponieważ nadmiar toksyn może dawać efekt osłabionego odczuwania .

Skurcze mięśni

Niewłaściwa praca nerek może skutkować niedoborami minerałów, a wiadomo, że nieodpowiednia ilość wapnia czy fosforu może przyczyniać się do skurczów mięśni.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy