Strona głównaChorobyJak rozpoznać chorobę wieńcową?

Jak rozpoznać chorobę wieńcową?

Choroby serca stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie, a choroba wieńcowa jest jedną z najpowszechniejszych. Diagnozuje się ją, gdy ściany tętnic ulegają usztywnieniu i zwężeniu z powodu odkładania sie w niej złogów zwanych blaszka miażdżycową. W efekcie ograniczony zostaje przepływ krwi, co może skutkować kolejnymi problemami zdrowotnymi (np. zawałem) i utratą życia.
Diagnoza wymaga określonych badań, np. najpierw sprawdza się poziom ciśnienia krwi i cholesterolu. Poza tym można dokonać pomiaru wskaźnika kostka-ramię, wykonać badanie CRP (białko C-reaktywne), czy zbadać wskaźnik uwapnienia tętnic wieńcowych. Co wiecej, jest cały szereg badań, który pozwala na oszacowanie ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Obserwowalne już przez samego pacjenta objawy oznaczają konieczność szybkiego skorzystania z pomocy medycznej.

Jednym z typowych objawów choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, czyli dusznica (angina). Może obejmować: uczucie ucisku, ciężkości bólu, pieczenia, z także drętwienia. Dusznica może też dawać symptomy w plecach, żuchwie, szyi, ramionach lub lewym ramieniu. Dyskomfort może obejmować prawe ramię aż do palców i górnej części brzucha, nie przekracza zaś okolic powyżej uszu czy poniżej pępka.

Czasami dusznica powoduje jedynie słabe uczucie ucisku, ciężkości czy dyskomfortu i może być wzięta za niestrawność lub duszność.

W wyniku choroby wieńcowej ból nierzadko pojawia się w czasie wysiłku fizycznego, a poza tym odczuwane mogą być wówczas: kołatanie serca, poty, , nudności, zawroty głowy czy drętwienie kończyn.

W przypadku całkowitej blokady tętnic może wystapić . Jakkolwiek objawy mogą się różnić, dyskomfort lub ból z powodu zawału serca jest zwykle podobna do dusznicy, jednak często bardziej dotkliwy. Podczas ataku mogą również wystąpić: bóle w różnych częściach ciała (promieniujace z klatki piersiowej do ramion, szyi, żuchwy, pleców i brzucha), zawroty, pocenie się, nudności i wymioty, duszności, szybkie i nieregularne bicie serca.

Warto pamiętać, że czynnikami sprzyjającymi chorobie wieńcowej są: starszy wiek, cukrzyca, historia choroby w rodzinie, podwyższony poziom , nadciśnienie, brak aktywnosci fizycznej, przewlekły .

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć