Strona głównaChorobyJak rozpoznać chorobę wieńcową?

Jak rozpoznać chorobę wieńcową?

Choroby serca stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie, a choroba wieńcowa jest jedną z najpowszechniejszych. Diagnozuje się ją, gdy ściany tętnic ulegają usztywnieniu i zwężeniu z powodu odkładania sie w niej złogów zwanych blaszka miażdżycową. W efekcie ograniczony zostaje przepływ krwi, co może skutkować kolejnymi problemami zdrowotnymi (np. zawałem) i utratą życia.
Diagnoza wymaga określonych badań, np. najpierw sprawdza się poziom ciśnienia krwi i cholesterolu. Poza tym można dokonać pomiaru wskaźnika kostka-ramię, wykonać badanie CRP (białko C-reaktywne), czy zbadać wskaźnik uwapnienia tętnic wieńcowych. Co wiecej, jest cały szereg badań, który pozwala na oszacowanie ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Obserwowalne już przez samego pacjenta objawy oznaczają konieczność szybkiego skorzystania z pomocy medycznej.

Jednym z typowych objawów choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, czyli dusznica (angina). Może obejmować: uczucie ucisku, ciężkości bólu, pieczenia, z także drętwienia. Dusznica może też dawać symptomy w plecach, żuchwie, szyi, ramionach lub lewym ramieniu. Dyskomfort może obejmować prawe ramię aż do palców i górnej części brzucha, nie przekracza zaś okolic powyżej uszu czy poniżej pępka.

Czasami dusznica powoduje jedynie słabe uczucie ucisku, ciężkości czy dyskomfortu i może być wzięta za niestrawność lub duszność.

W wyniku choroby wieńcowej ból nierzadko pojawia się w czasie wysiłku fizycznego, a poza tym odczuwane mogą być wówczas: kołatanie serca, poty, , nudności, zawroty głowy czy drętwienie kończyn.

W przypadku całkowitej blokady tętnic może wystapić . Jakkolwiek objawy mogą się różnić, dyskomfort lub ból z powodu zawału serca jest zwykle podobna do dusznicy, jednak często bardziej dotkliwy. Podczas ataku mogą również wystąpić: bóle w różnych częściach ciała (promieniujace z klatki piersiowej do ramion, szyi, żuchwy, pleców i brzucha), zawroty, pocenie się, nudności i wymioty, duszności, szybkie i nieregularne bicie serca.

Warto pamiętać, że czynnikami sprzyjającymi chorobie wieńcowej są: starszy wiek, cukrzyca, historia choroby w rodzinie, podwyższony poziom , nadciśnienie, brak aktywnosci fizycznej, przewlekły .

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X