Strona głównaChorobyJak rozpoznać jaskrę?

Jak rozpoznać jaskrę?

Wraz ze starzeniem się spoleczeństw jaskra staje się coraz powszechniejszą przyczyną utraty wzroku. Z danych WHO wynika, że obecnie stanowi drugą najczęstszą przyczyną ślepnięcia na świecie, po zaćmie. Choroba jest jednak jeszcze większym wyzwaniem dla zdrowia, ponieważ następująca w jej wyniku utrata zdolności widzenia jest nieodwracalna. Zobacz, jakie daje objawy.
Jak rozpoznać jaskrę? [© romaset - Fotolia.com] to ogólne określenie grupy podobnych chorób. W jaskrze pierwotnej otwartego kąta (najpowszechniejszej) kanały, które umożliwiają pozbywanie sie nadmiaru płynu z gałki ocznej, blokują się, co powoduje znaczny wzrost ciśnienia wewnątrz oka. W efekcie następuje stopniowa utrata wzroku. W przypadku jaskry zamkniętego kąta, ma miejsce podobne gromadzenie się płynu wewnątrz oka, ale początek jest bardziej gwałtowny.

Niestety, wczesne fazy choroby, szczególnie jaskry pierwotnej otwartego kąta, mogą rozwijać się bezobjawowo. Dlatego ważne jest, aby regularne podawać się badaniom wzroku. Wsród dostrzegalych objawów choroby są:
  • Zanik bocznego pola widzenia. Zazwyczaj jest to pierwsza oznaka postepującego osłabienia wzroku z powodu .
  • Tzw. efekt halo wokół świateł. Jeśli dostrzega się tęczowe kręgi wokół świateł lub doświadcza się niezwykłej wrażliwości na światło, może to być oznaką jaskry.
  • Zaczerwienienie oczu, któremu towrzyszy ból.
  • Wyglądające mgliście oczy. Rogówka, która jest jakby za mgłą, to jeden z najczęstszych wczesnych objawów jaskry dziecięcej.
  • Silny ból oczu i głowy. Ma miejsce przy jaskrze z zamkniętym kątem.
  • Nudności i wymioty oraz silny ból głowy także może się wiązać się z jaskrą z zmakniętym kątem.
  • Nagła krótkotrwała utrata wzroku.
Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, jaskra dotyczy zwykle ludzi po czterdziestce. Bardziej zagrożone chorobą są osoby doświadczające i innych , ludzie zmagający się z oraz zaburzeniami krążenia, a także pacjenci ze znaczną lub dalekowzrocznością, jak również osoby z historią jaskry w rodzinie i ci, którzy mają za sobą długie leczenie kortykosteroidami.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy